KALENDARZ 2012 - Chór Jubilate Deo/Wąwolnica, Polska/

web site traffic statistics
Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

KALENDARZ 2012

SINGERSI i PSALMISCI > PSALMISCI PSALLITE DEO

17 listopada 2010, to dzień pierwszego spotkania nowego zespołu: PSALLITE DEO. Jest to zespół psalmistów - uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. W czasie Mszy św. psalmiści pełnią ważną funkcję: wykonują psalm responsoryjny, który jest jedynym śpiewem solowym w liturgii słowa. Wykonawca psalmu musi posiadać piękną barwę głosu, bardzo dobrą dykcję i umiejętność wykonywania psalmodii. Psalmiści z PSALLITE DEO   śpiewają psalmy responsoryjne na mszach niedzielnych o godz. 10.30.

27 grudnia - o godz. 12 w święto św. Jana w naszej bazylice tradycyjnie jest sprawowana Msza św. w intencji ks. Jana Pęzioła (dzień wcześniej wraz z chórem składaliśmy mu imieninowe życzenia). Śpiewamy (Wiktoria, Kasia, Paulina, Paulina, Bernadeta, Agnieszka i Agata): Gdy się Chrystus, Z narodzenia Pana, W żłobie leży, Bóg się rodzi, gwiazda wschodzi, Przybieżeli do Betlejem. Po błogosławieństwie obrzęd kosztowania wina (Mesyasz przyszedł na świat prawdziwy).

25 grudnia BOŻE NARODZENIE: Dzisiaj w Betlejem, Gdy się Chrystus rodzi, Do szopy, W żłobie leży, Bóg się z Panny narodził i Bóg się rodzi - (Bernadeta, Wiktoria, Kasia, Paulina, Paulina, Agnieszka, Agata)

24 grudnia - RORATY (Bernadeta, Wiktoria, Kasia, Paulina, Paulina, Agnieszka, Agata): Szczęśliwa, bo uwierzyłaś, Niech się radują, Marana tha, Pan blisko jest, Zdrowaś bądź Maryja, Pan nadchodzi, jest blisko.

23 grudnia - IV Niedziela Adwentu: Pan nadchodzi, jest blisko, Raduj się ziemio, Marana tha, Archanioł Boży, Spuśćcie nam.

19 grudnia - próba

16 grudnia. III Niedziela Adwentu, zwana GAUDETE, stąd śpiewy: Pan nadchodzi jest blisko, więc radujmy się, Raduj się ziemio, Niech się radują niebiosa, Marana tha i Archanioł Boży Gabryel. Skład: Wiktoria, Kasia, Agata, Paulina L., Paulina M., Helen, Gabrysia i Bernadeta.

Do 12 grudnia, czyli do środy psalmiści prowadzą śpiewy na mszy o godz. 15. Jakie śpiewy: m. in. Chrystus, to nadzieja, Ciebie całą duszą, Bóg nad swym ludem, Zbliżam się w pokorze, Bądź pozdrowiony, Jezu, Otwórzcie drzwi Chrystusowi, Wszystko, co żyje, Już gościsz Jezu i pieśni adwentowe.

9 grudnia Rozpoczynamy rekolekcje. Przygotowujemy w pełnym składzie śpiewy na msze o 10.30 (śpiew na wejście: "Cisza 10.27" w wyk. ks. Ryszarda, Oto Pan przybywa, Pan Jezus już się zbliża, W tym świętym czasie oczekiwania i Niebiosa rosę) i w mniejszym ale gatunkowo świetnym wieczorną mszą o 17 z nieszporami na ten dzień przypadającymi (Kasia, Wiktoria i dwie Pauliny).

5 grudnia - spotkanie "adwentowo-kolędowo-nieszporne", czyli pieśni adwentowe W tym świętym czasie, Ave Maris stella, kolędy znane i mniej znane oraz nieszpory na najbliższą niedzielę w składzie: Wiktoria, Kasia, Agata, Paulina L., Paulina M., Helen, Gabrysia, Ala i Bernadeta.

2 grudnia - I niedziela Adwentu. Śpiewamy: Hejnał wszyscy zaśpiewajmy, Oto Pan Bóg przyjdzie, Idzie, idzie Bóg prawdziwy, Wyjdźmy razem nadziei i Niebiosa rosę w składzie: Kasia, Agata, Agnieszka, Paulina L., Paulina M., Helen, Gabrysia, Ala i Bernadeta.

Listopad był miesiącem niezwykłym, przede wszystkim z racji XV Konkursu Pieśni Patriotycznej i Rodzinnej, w którym wszyscy psalmiści uczestniczyli jako soliści, członkowie zespołu i w chórze. Dwa intensywne dni, drugi (11.XI) szczególnie trudny, gdyż w krótkim czasie musieliśmy zorganizować próby chóru, Psalmistów i uczestników konkursu, uczestniczyć we mszy św., a potem w koncertach: "Łączymy pokolenia" i koncercie laureatów. Wszystko na szczęście się udało, wszyscy sie sprawdzili i ten maraton w dobrej kondycji przetrwali. W tzw. międzyczasie czyli przed i po, regularnie spotykaliśmy się w środy, a także we wtorki i piątki, co zaowocowało tym, że na mocy wyroku komisji sędziowskiej (dodam, że niemal zupełnie "nowej" i jak zawsze merytorycznie bardzo mocnej): Sylwia Łucjanek zdobyła Grand Prix, Paulina Lipczyńska i Kasia Koput zajęły I miejsce, Helen Klocek II miejsce, a  Paulina Mielniczek i Ala Duńska III miejsce w kat. solistów starszych / młodszych; wyróżnienia zdobyły: Wiktoria Koput, Gabrysia Jamuła, Agnieszka Kruk. BRAWO! Regularnie prowadziliśmy śpiewy na niedzielnych mszach o 10.30. 11 Listopada śpiewy były następujące: Rota, Com przyrzekł Bogu, Zbliżam się w pokorze, Święty, święty Schuberta i na koniec Boże coś Polskę.

31 PAŹDZIERNIKA - ćwiczymy w niemal pełnym składzie z myślą o 11 listopada (Pie Jesu, Ave verum, Ubi caritas) i 10 listopada (utwory konkursowe): Wiktoria, Kasia, Agata, Agnieszka, Paulina L., Paulina M., Helen, Gabrysia, Ala i Bernadeta. Świetna grupa!

28 października - Uroczystość rocznicy poświęcenia Kościoła. Śpiewamy: Chrystus, to nadzieja, Credo ks. Lewkowicza, Jeden chleb, Pan wieczernik przygotował, Już gościsz Jezu i Weź w swą opiekę w składzie: Wiktoria, Kasia, Agata, Agnieszka, Paulina L., Paulina M., Helen, Gabrysia i Łucja.  

24 października - przygotowujemy śpiewy na niedzielę, psalmy oraz utwory konkursowe w składzie: Wiktoria, Kasia, Bernadeta, Gabrysia, Agata, Agnieszka, Paulina L. i Ala, Paulina M., Helen.  

21 października - Psalmiści prowadzą śpiew na Mszy o 10.30: Otwórzcie drzwi Chrystusowi, Ciebie całą duszą, panie, dobry jak chleb, Dziękujemy Ci, Ojcze i Boże, zmiłuj się nad nami w składzie: Ala, Agnieszka, Agata, Kasia, Bernadeta, Wiktoria i Gabrysia.

17 października - próba - ćwiczymy przede wszystkim utwory konkursowe (XV KPPiR)

14 października - UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU WIARY w naszej parafii - Msza z nieszporami o godz. 17.00.

10 października - próba; ćwiczymy Wierzę w Boga, Hymn na ROK WIARY i przygotowujemy nieszpory, które będziemy prowadzić 14.X na mszy o godz. 17.00

7 października - śpiewamy na mszy o 10.30: Wszystko, co żyje, Przykazanie nowe, Panie, pragnienia, Panie mój, cóż Ci oddać i Zawitaj Królowo, w składzie: Wiktoria, Kasia, Bernadeta, Agata, Agnieszka, Paulina L. i Ala oraz Helen.  

2 października - wyjątkowo we wtorek spotykamy się o godz. 16.30 i ćwiczymy: nowy psalm (bardzo nowy, bo powstał dziś pół godziny przed spotkaniem:) i "nowe" alleluja (gregoriańskie) oraz Wierzę w jednego Boga ks. Lewkowicza, nową Mszę, Ubi caritas Durufle i Ave verum Mozarta w składzie: Gabrysia, Bernadeta, Agnieszka, Łucja, Agata i Ala.

30 września - na mszy o 10.30 śpiewamy nową mszę (Sanctus i Agnus), Bóg nad swym ludem, Przez chrztu św., Jezu, miłości Twej, Święty, Święty Schuberta i My chcemy Boga w składzie: Wiktoria, Kasia, Bernadeta, Agata, Agnieszka, Paulina L. i Ala, Paulina M., Helen.  

26 września - w składzie: Paulina, Paulina, Gabrysia i Agnieszka śpiewamy Ludu kapłański, Ojciec nam powierzył Słowo, Błogosław Panie, nas, Mszę nową oraz psalmy.

19 września - próba. Ćwiczymy Czego chcesz od nas 2gł., pieśni liturgiczne m.in. Błogosław Panie i łacińskie Kyrie XI.

16 września. Na mszy o 10.30, po rozśpiewce śpiewamy: Kłaniam się Tobie, Składamy Ci, Ojcze, Zbliżam się w pokorze, Będę błogosławił Pana ks. Pawlaka i na zakończenie Boże, zmiłuj się nad nami w składzie: Gabrysia, Paulina L., Paulina M., Ala, Agnieszka, Bernadeta.

12 września - ćwiczymy nowa mszę, Chwała ks. Mrowca, pieśni na uwielbienie i łacińskie: Adoro te devote, Ave Maria w składzie: Wiktoria, Kasia, Gabrysia, Bernadeta, Łucja, Agata, Agnieszka, Paulina L. i Ala.   

2 września - Niedziela. 34 rocznica koronacji cudownej figury matki Bożej Kębelskiej. Wita nas pogoda, która podpowiada, że przed nami bezdeszczowy, a może nawet słoneczny dzień. Jest to o tyle ważne, że główne uroczystości odbywają się pod gołym niebem. co to znaczy dla śpiewających oraz grających - nie muszę chyba dodawać. O godz. 10, przed wejściem do Domu Pielgrzyma gromadzą się chórzyści. Dostrzegam skupienie i koncentrację, bo ostatnie próby uświadomiły nam jak dużo mamy do zrobienia. Zaczynamy rozśpiewkę, powoli, na piano, płyniemy na samogłoskach i stopniowo, stopniowo, z dźwiękiem "na przodzie" i językiem za zębami się rozśpiewujemy. Potem ćwiczenie kolejnych utworów i po krótkiej przerwie idziemy na plac maryjny. Tam właśnie skończyła się tzw. msza dla młodzieży. Ustawiamy się na "nowych" podestach, w kształcie podkowy - to sprawia, że dobrze się słyszymy. Niedługo rozpocznie się główna suma, której przewodniczy ks. abp Henryk Hoser z Warszawy. Chóry z Nałęczowa i Bełżyc wykonują "swoje utwory, gra orkiestra dęta, poczym wspólnie chóralnie śpiewamy pieśń do MB Kębelskiej Zdrowaś Maryjo, czysta Panienko AŁ, a po niej premiera - nowy utwór autorstwa K. Dziermy w opr. M. Grusiewicza ASSUMPTA EST MARIA na chór i organy. Ruszył orszak procesyjny. Śpiewamy GAUDE MATER, a następnie z towarzyszeniem orkiestry GWIAZDO ŚLICZNA ... O KĘBELSKA MARYJO. Po powitaniu i wprowadzeniu chór męski prowadzi śpiew gregoriańskiego KYRIE z MSZY VIII. Psalm śpiewa Paweł Saran, werset p. J. Grusiewicz z chórem (ALLELUJA COLLINA), W czasie składania darów - wieńców dożynkowych chór wraz z psalmistami śpiewa UBI CARITAS - gregoriańskie i Durufle, a z orkiestrą Z DAWNA POLSKI. W dalszej części Sanctus i Agnus z VIII Mszy. W czasie komunii chór śpiewa na przemian z orkiestrą: AVE VERUM Mozarta (dyr. M. Maruszak), Bądźże pozdrowiona, PANIS ANGELICUS Franck'a (dyr. P. Tokarczyk, solo - I. Grusiewicz), Cóż Ci, Jezu damy. Na uwielbienie chóry wykonują ALLELUJA Haendla. Uroczystość kończymy śpiewami O Maryjo, żegnam Cię, Boże, coś Polskę i po górach, dolinach. Chóry - i nie jest to laurkowa, "bo tak wypada" - ocena, zaprezentowały się bardzo dobrze, tworząc - co jest bardzo trudne - jednolitą barwę. Szczególnie zrobiło na mnie wrażenie wykonanie Alleluja Collina - bardzo lekkie i żywe, jakby śpiewał chór osiemnastolatków:) (wiem, wiem, wszystkie panie własnie tyle mają), Gaude Mater - pełne, soczyste brzmienie i Ubi caritas - czysto, bez obniżenia nawet o ćwierćtonu. A pamiętajmy, że śpiewamy na powietrzu, z nie zawsze idealnym odsłuchem i przy sporych powiewach wiatru. Pozostałe utwory również bez zarzutu: trudno mi mówić o ASSUMTA ...., bo sam szczególnie przeżywałem to wykonanie, chór bardzo dobrze brzmiał w Ave veru i w Panisie (z pięknie wykonana przez Izę partią solową), wreszcie w ALLELUJA Haendla; pewne wejścia i zgranie poszczególnych głosów i pewny, żywy akompaniament organowy M. Grusiewicza dały nam i zgromadzonym w liczbie ok. 20 tys. pielgrzymom wiele radości. Założony przed uroczystościami plan muzyczny zrealizowaliśmy w 100%. Bardzo dziękuję wszystkim chórzystom, psalmistom, dyrygentom oraz ks. R. Jurakowi za wspaniałą współpracę!  


31 sierpnia - wieczorna próba razem ze starszymi chórzystami na placu maryjnym i w sali.

26 sierpnia - wieczorna próba razem ze starszymi chórzystami.

19 sierpnia - wieczorna próba razem ze starszymi chórzystami.

W dniach 15 - 18 sierpnia zespół psalmistów wyjechał do Kazimierza Dolnego na krótki intensywny obóz muzyczno - wypoczynkowy. Plan wyjazdu to: mało snu, a dużo śpiewania, dużo chodzenia (o różnych porach), dużo grania (sportowego i na instrumentach) oraz samodzielnie przyrządzane posiłki. I tak było.Plus niespodzianki: wizyta Wandy Kruk z rodziną z okazji 10. urodzin Agnieszki oraz niezwykle miła obecność Magdy M.

15 sierpnia. Uroczystosć Wniebowzięcia NMP. Śpiewamy (po rozśpiewce o 10.00) na mszy o 10.30: Cześć Maryi,  Witaj święta i poczęta, Chrystus Pan, Polskich ziem Królowo, - Chwalcie łąki umajone -, Boże, coś Polskę w składzie:
Paulina, Paulina, Patrycja, Bernadeta, Agata, Agnieszka, Kasia, Wiktoria.
Po przerwie jeszcze jeden wyjazd, tym razem do Kazimierza 15-18.08.

14 - 21.07 Władysławowo

14 lipca sobota
= o godz. 19.42 wyjeżdżamy pociągiem do Władysławowa. W nocy na północy Polski szaleją burze i trąby powietrzne, pociąg ma duże opóźnienie, po ponad 12 godz. i raczej bezsennej nocy, co nie znaczy, że w złym nastroju, bo jest wręcz przeciwnie, dojeżdżamy na miejsce. Po śniadaniu ruszamy na Mszę, a tutaj ... najpierw miłe: spotykamy państwa Kamińskich i Gajkosiów, więc świat jest mały, natomiast oprawa muzyczna Mszy robi wrażenie .... straszne. Obok ołtarza wielka tablica reklamowa z nazwiskiem i numerem telefonu, za nią zespół: klawisz, gitara, akordeon i osoby śpiewające. Klasyczne Sacropolo, perkusja z automatu dołączana do wszystkiego, piosenki obowiązkowo ze wszystkimi weselnymi manierami, jednym słowem tak jak na weselu, z tym, że sala nie tańczy, a siedzi i .... słucha albo się męczy. Zero wyczucia. I słowa jednej z psalmistek: Proszę pana ale chałtura! Wyjazd wspaniały: świetna atmosfera, świetna pogoda (mimo przelotnych opadów). Dużo chodzimy, ćwiczymy (chóralne), gramy w co się da (w siatkówkę, zbijaka, boulle i ...MAFIĘ), oglądamy filmy i spędzamy jak najwięcej czasu nad morzem. Świetna kuchnia sprawia, że z radością wracamy na posiłki i prawie wszystko znika z talerzy. Przez cały pobyt trwa rywalizacja, którą kończymy w dniu wyjazdu. Grupa jest naprawdę świetna i zgrana, w czym na pewno jest ogromna zasługa rodziców; planujemy następny wyjazd już wkrótce, mam nadzieję, że w pełnym składzie. W sobotę 21 lipca punktualnie o 9.24 wjeżdżamy na stację w Nałęczowie.

Prof. Stefan Stuligrosz, twórca i wieloletni dyrygent Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej "Poznańskie Słowiki" zmarł w piątek w Puszczykowie. Miał 92 lata. - Odeszła postać charyzmatyczna, prof. Stuligrosz wytyczał bieg polskiej chóralistyki chłopięcej od wielu lat - powiedział PAP kompozytor, dyrygent Jacek Sykulski, dyrektor Poznańskiego Chóru Chłopięcego. Wszyscy mieliśmy okazję go podpatrywać, trochę naśladować. Był niedoścignionym mistrzem, człowiekiem renesansu: komponował, dyrygował, był niesamowitym wychowawcą dla chórzystów, których traktował jak synów - powiedział PAP Sykulski. W ciągu ponad 70 lat pracy prof. Stuligrosza w jego chórze śpiewało ponad 2 tys. wychowanków. Chór pod jego dyrekcją koncertował w Europie, a także w USA, Kanadzie i Japonii. Wąwolnica miała zaszczyt gościć 6 sierpnia 2009 roku Stefana Stuligrosza  i chór "Poznańskie słowiki".


8 lipca - o 10.30 spotkanie przed Mszą, ćwiczymy: Otwórzcie drzwi Chrystusowi, Składamy Ci, Ojcze, Słowo chlebem się staje, Święty, Święty (pieśń Schuberta) i Z dawna Polski w dobrym składzie: Helen, Paulina L., Agnieszka, Wiktoria, Kasia, Patrycja, Paulina M.,  Bernadeta, Łucja, Agata i Gabrysia. Z racji wakacji i chyba również zbliżającego się wyjazdu panuje lekkie, delikatnie mówiąc rozproszenie. Po mszy spotykamy się w gronie rodziców, żeby omówić szczegóły wyjazdu.

1 lipca - Pierwsza niedziela wakacji, a my ... śpiewamy. PaulinaL. Wiktoria, Kasia (siostry K. o 7.30), Patrycja, Ala, Bernadeta, Agnieszka, Gabrysia i Helen: Kłaniam się Tobie, Boże, zmiłuj się nad nami, Panie, pragnienia, Panie, nasz Boże, uwielbiamy Imię Twoje (piekny śpiew uwielbienia ks. Pawlaka!) i Głoś Imię Pana. A wyjazd coraz bliżej:)

Środa 27 czerwca - atmosfera juz prawie wakacyjna, chociaż do szkoły trzeba chodzić (na szczęście to ostatnie godziny:). Po krótkiej rozśpiewce śpiewamy i ćwiczymy: Alleluja Collina, Ave verum Mozarta, Ubi caritas Durufle, pieśni uwielbienia ks. Pawlaka i psalmy na najbliższy piątek i niedzielę. Ćwiczyły: Ala, Helen, Paulina L., Agnieszka, Wiktoria, Kasia, Patrycja, Paulina M.,  Bernadeta, Łucja, Agata

Piątek 29 czerwca godz. 8.30. Długo oczekiwany dzień, Koniec nauki! Wszystkim nauczycielom życzymy dłuuuuugieeeeeego wypoczynku. Już wkrótce zaczniemy się przygotowywać do morskiego wyjazdu, zrobimy spotkanie i listę rzeczy do przygotowania. 29 czerwca jeszcze jedna próba, wieczorem o 19.15, na której będą chórzyści z Jubilate Deo i z Nałęczowa. Kto już ochłonie po zakończeniu roku, niech przyjdzie koniecznie!


W niedzielę 24 CZERWCA
ks. bp Józef Wróbel na Mszy o godz. 17.00 udzielił grupie młodzieży sakramentu bierzmowania. Jest wśród nich nasza Wiktoria. Psalmiści włączyli się w przygotowanie tej uroczystości.
Po próbie o godz. 16.00 wraz z Pauliną, Pauliną, Bernadetą i Kasią śpiewaliśmy: Przybądź Duchu św., Pan jest mocą, Nie bój się, Wypłyń na głębię, Bóg jest Miłością, Ciebie całą duszą pragnę, Panie, dobry jak chleb, Głoś Imię Pana i po nabożeństwie czerwcowym Niech będzie chwała i cześć.

20 czerwca - upał. Ala, Helen, Paulina L., Agnieszka, Wiktoria, Kasia, Patrycja, Bernadeta, Łucja. Uczymy się śpiewać psalm allelujatyczny i utrwalamy nowe pieśni na uwielbienie.

17 czerwca - niespodziewane śpiewanie z tajemniczą aureolą w tle (kto był na Mszy o 10.30, ten wie, o co chodzi). Mimo, ze śpiew w tym dniu był na stronie odwołany, to (na szczęście) nie do wszystkich dotarło. Od wczoraj w Wąwolnicy szaleństo związane z dniami Wąwolnicy, o 12 uroczysta Msza z udziałem gości, zespołów ludowych (polskich i czeskich), orkiestry, a mimo to o 10 zjawiają się: Paulina L., Gabrysia, Bernadeta, Łucja, Sylwia, Agata i śpiewamy: Kłaniam się Tobie, Głoś Imię Pana, Zbliżam się w pokorze, Już gościsz Jezu i Kochajmy Pana.

14 czerwca - Oktawa Bożego Ciała. U nas jak zawsze bardzo uroczyście. O 17.15 zaczynamy rozśpiewkę. Na Mszy śpiewamy: Pan zstąpił z nieba, Kyrie VIII, Panie, pragnienia ludzkich serc, Zróbcie Mu miejsce, gregoriańskie Ave verum, O, Panie, Ty nam dajesz. Po wystawieniu NS rozpoczynamy procesję ze śpiewem Twoja cześć, chwała, jednak z powodu deszczu idziemy wokół kościoła nie zatrzymując sie przy pięknie przybranych ołtarzach. Po powrocie śpiewamy Te Deum, a w trakcie poświęcenia kwiatów i ziół Pobłogosław Jezu drogi. Przepięknie (to nie jest moja opinia, ale się z nią w pełni zgadzam) prowadziły śpiew: Sylwia, Paulina M., Bernadeta, Ala, Gabrysia, Kasia, Helen, Agata, Agnieszka i .... Ola Lalak.

13 czerwca - ćwiczymy śpiewy na jutro. Sylwia, Łucja, Wiktoria, Paulina M., Bernadeta, Ala, Gabrysia, Kasia, Helen, Agata, Agnieszka i .... Ola Lalak

10  czerwca - 10 Nzw B. Śpiewamy: Kłaniam się Tobie, Składamy Ci, Ojcze, Pan zstąpił z nieba, Dziękujemy Ci, Ojcze nasz, Boże, zmiłuj się nad nami w składzie: Ala, Helen, Paulina L., Agnieszka, Wiktoria, Kasia, Bernadeta, Łucja.

7 CZERWCA - BOŻE CIAŁO. Najpierw o pogodzie. Dzień wcześniej niepewna ale w czwartek jest zupełnie inaczej, chociaż wiele osób przyszło z parasolami. Nie spadła ani kropla deszczu. Po porządnej rozśpiewce pokrótce ćwiczymy utwory na dziś. Jest skupienie i koncentracja, jest dobry skład. Śpiewamy> O Panie, Ty nam dajesz, Kyrie VIII, Alleluja AŁ, Pan zstąpił z nieba, Panis angelicus Francka, Chwalcie Pana Kusza, a w czasie procesji przy każdym ołtarzu jedno z 4 opr. Ave verum: I chorał gregoriański, II Gounoda, III Mozarta i IV Saint Saens'a, na koniec w chóralnym opr. Te Deum. Chór brzmi, "idzie za ręką" - wczorajsza próba pomogła:) Śpiewali: Sylwia, Paulina L., Bernadeta, Ala, Gabrysia, Kasia, Wiktoria, Helen i Agata oraz chór Jubilate Deo.

6 CZERWCA - PRÓBA. To miała być formalność, tymczasem ... nic nie wychodzi. Ciężka, nerwowa próba, która pozostawia duzo niepewności na jutro. Ma to jednak swoje dobre strony ...

3 czerwca - Niedziela Trójcy św. - śpiewamy: Chwała, moc i dziękczynienie, Przez chrztu św., Panie, pragnienia, Radośnie Panu (zwr. 1,2 i 9,10) oraz Głoś Imię Pana w składzie: Paulina L., Ala, Gabrysia, Łucja, Kasia, Wiktoria, Agnieszka, Agata i Patrycja.

1 czerwca - niezwykła msza i miejsce. Z racji 30 - lecia powstania Ośrodka dla dzieci w Kęble zorganizowano właśnie tam, w miejscu objawień MBK Msze, której przewodniczył ks. bp J. Wróbel, a śpiewy prowadził zespół psalmistów (Wszystko, co żyje, Ciebie całą duszą, Zbliżam się w pokorze, Kyrie VIII i Agnus XVIII, psalm Paulina L., alleluja Wiktoria) oraz Mariola Zagojska (solistka Teatru Muzycznego w Lublinie), która z tow. organów wykonała Panis angelicus Francka oraz Ave Maria Schuberta.

30 maja - przygotowanie do mszy w Kęble, ćwiczyły: Gabrysia, Ala, Paulina L., Helen, Agata, Agnieszka.

27 maja - O 10.30 Msza w kolorze białym: zakończenie "białego tygodnia" i rocznica I Komunii św. czwórka psalmistów dziś świętuje: Agata, Kasia, Łucja i Agnieszka. Wszystkiego najlepszego! Śpiewamy (Wiktoria, Paulina, Patrycja i Paulina): Duchu św. przyjdź, prosimy, Wszystko Tobie, Sekwencja, Wypłyń na głębię, Zbliżam się w pokorze, Już gościsz Jezu i My chcemy Boga.

23 maja - próba jak w "Romeo i Julia" Szekspira, a dlaczego - to wiedzą obecni: Paulina L., Ala, Paulina M., Gabrysia, Helen, Łucja, Kasia, Agnieszka i Patrycja, Bernadeta, Agata i Sylwia. Ćwiczyliśmy pieśni do Ducha św. oraz Ave verum Elgara i Mozarta, Błogosławion jest Pan i nowe pieśni Dziękujemy Ci, Ojcze nasz (ks. Mrowca) i Skosztujcie i zobaczcie. Pozdrowienia dla Wiktorii!

20 maja - Dzień I komunii św. Wraz z dziećmi - najmłodszymi komunistami śpiewamy na ich Mszy: Bądź pozdrowiony, Jezu, Wszystko Tobie, Wszystko, co żyje, Pan Jezus już się zbliża, Panie dobry jak chleb, Już gościsz Jezu i My chcemy Boga. Psalm śpiewała Monika Kuzioła, a Alleluja Kuba Morawski - pięknie!!! A z psalmistów: Gabrysia, Paulina L., Łucja, Bernadeta, Kasia, Agnieszka.

19 maja - archidiecezjalne spotkanie ministrantów i schol muzycznych. Liturgii przewodniczy ks. bp R. Karpiński, a uczestniczy (tak na oko) 400 - 500 osób. Psalmiści prowadzą śpiew w czasie Mszy: Bądź pozdrowiony, Jezu, Kyrie VIII, psalm Paulina Lipczyńska, Alleluja Ala Duńska, Com przyrzekł Bogu, Agnus XVIII, Wszystko, co żyje, Wszystko Tobie, Już gościsz Jezu i na koniec (po oklaskach i anegdotach ks. biskupa) My chcemy Boga. Śpiewały: Paulina L., Ala, Paulina M., Gabrysia, Helen, Łucja, Kasia, Agnieszka i Patrycja.

16 maja - próba

13 maja - spotkanie z rodzicami w sprawie wakacyjnego wyjazdu nad morze

9 maja - próba

6 maja - V Niedziela Wielkanocna. Śpiewamy: Głoś Imię Pana, Wszystko, co żyje, Panie, dobry jak chleb, Nową pieśń i Weź w swą opiekę. Psalmistki wyjątkowo dobrze zgrane i chyba rozspiewane:
Paulina i Paulina, Bernadeta, Ala, Wiktoria, Łucja, Agnieszka, Agata i Patrycja i Kasia.

2 maja - ćwiczymy w zgodzie z przyrodą w pięknych warunkach przyrody pieśni uwielbienia, Ave verum Elgara, Chwalcie Pana i psalmy ks. Pawlika w składzie:
Paulina i Paulina, Helena, Bernadeta, Ala, Wiktoria, Łucja, Agnieszka, Agata i Patrycja.

25 kwietnia - po rozśpiewce ćwiczymy "różne:: Ave Maria (greg.), Ubi caritas (Durufle), Chwalcie Pana (O. Kusz) w składzie:
Kasia, Paulina i Paulina, Helena, Bernadeta, Ala, Wiktoria, Łucja, Agnieszka, Gabrysia i Sylwia.

22 kwietnia - w naszej parafii czcimy dziś św. Wojciecha, naszego patrona. O godz. 11 rozpoczynamy rozśpiewkę (prowadzi Jolanta Grusiewicz) i przygotowanie do Sumy odpustowej. Śpiewy następujące: Wstęp organowy i Sławny w męczenników gronie, Kyrie VIII, Chwała Chlondowskiego, psalm St. Bukowski, Alleluja Gabrysia Jamuła, Człowieku Boży, który niosłeś płomień, Sanctus i Agnus XVIII, Idzie, idzie Bóg prawdziwy, Ave verum Mozarta, w czasie procesji eucharystycznej Bądźże pozdrowiona, po niej Te Deum i na koniec Św. Wojciechu patronie nasz. Śpiewamy razem (chór i zespół psalmistów) i jest to czysta przyjemność! Po mszy udajemy się do księdza proboszcza - Jerzego z imieninowymi życzeniami. Dodam, że na mszy o 10.30 psalm (ponadplanowo) zaśpiewała pięknie Helen, a na mszy o 17 psalm Paulina Lipczyńska, a Alleluja Agata Kłosińska. Msza wieczorna również była niezwykła, bo odprawiali ją księża świętujący 25 rocznicę swoich święceń kapłańskich (wśród nich nasz ksiądz proboszcz). Na jej zakończenie padło wiele miłych słów mówiących o przygotowanej liturgii, śpiewach międzylekcyjnych i pozostałych, przyjmujemy je z radością jako zachętę do dalszej pracy. Śpiewały:
Kasia, Paulina, Helena, Bernadeta, Ala, Wiktoria, Łucja, Agnieszka, Gabrysia, Agata i Sylwia.

21 kwietnia - próba razem z chórem Jubilate Deo przed jutrzejszym śpiewem.

18 kwietnia - próba z udziałem ks. Ryszarda, który z nami śpiewał utwory w języku polskim. Poza tym ćwiczymy Alleluja - Boże, mój Boże, Surrexit Christus, Ubi caritas, Msza VIII/XVIII: Patrycja, Kasia, Paulina i Paulina, Helena, Bernadeta, Ala, Wiktoria, Łucja, Agnieszka i Ala2, Gabrysia i Sylwia.

15 kwietnia - Niedziela Miłosierdzia Bożego. Po dobrej rozśpiewce ćwiczymy i śpiewamy na Mszy: Boże, zmiłuj się nad nami, Jezu ufam Tobie (ks. Kądzieli i Bpa Zawitkowskiego), Zbliżam się w pokorze, Surrexit Christus (Wszystkie dzieła Pańskie błogosławcie Pana) i na zakończenie Cały Świat (1 i 3 zwr.) w składzie: Patrycja, Kasia, Paulina i Paulina, Helena, Bernadeta, Ala, Wiktoria, Łucja, Agnieszka i Ala2.  

11 kwietnia - spotkanie trochę inne, początek o 16.40. Śpiewamy i ćwiczymy (po krótkiej rozśpiewce) Surrexit, Alleluja - Boże mój, Boże, Człowieku Boży (do św. Wojciecha), Błogosławion jest Pan i nowy psalm wielkanocny.

8 kwietnia ZMARTWYCHWSTANIE. Trudno w to uwierzyć ale jednak. O GODZ. 5 RANO BYLI NIEMAL WSZYSCY: WIKTORIA (piękne poranne Alleluja), KASIA, HELENA, BERNADETA, AGNIESZKA, PAULINA, ALA, PAULINA, ŁUCJA, SYLWIA, GABRYSIA I AGATA! Psalmiści włączali się w śpiew pieśni wielkanocnych oraz śpiewali z chórem: Te Deum, Sekwencja, Radujmy się, weselmy się i Oto są baranki. Piękny śpiew. Brawo!

7 kwietnia WIGILIA PASCHALNA Śpiewamy w prezbiterium i na chórze, z chórem Jubilate Deo i ze wszystkimi w kościele; w czasie Liturgii Światła: Radosna światłości, w Liturgii Słowa: I tak upłynął wieczór oraz psalmy Paulina Lipczyńska i Sylwia Łucjanek, w Liturgii Chrzcielnej: Przez chrztu świętego, w części eucharystycznej Wstał Pan Chrystus, Surrexit Christus, Dziękujemy Ci, Ojcze nasz i Chrystus zmartwychwstał jest. Tę liturgię się naprawdę przeżywa, również dzięki świetnemu przygotowaniu księży: Łukasza i Artura, oprawie stworzonej przez asystę, ministrantów i oczywiście muszę tu wymienić psalmistów, chórzystów i wszystkich zgromadzonych.

6 kwietnia WIELKI PIĄTEK. Próba o 16.45. Po rozśpiewce ćwiczymy (w skrócie) repertuar na dziś. Jest to najtrudniejszy muzycznie dzień Triduum. Psalmiści wraz z chórzystami wykonali: Stabat Mater, Per crucem, Nasz Pasterz odszedł, a chóralnie razem ze zgromadzonymi Krzyżu święty, Dobranoc, Głowo święta i Wielbić Pana chcę, poza tym Ludu mój ludu, Wisi na krzyżu, Panie Ty widzisz, O Panie, Ty nam dajesz, Ach mój Jezu i Jezu Chryste - 13 pozycji. Ocena: przepiękne Stabat Mater, Krzyżu Święty (bez 4 zwrotki), Nasz Pasterz. Musimy dalej się starać w pełni angażować i być skoncentrowanym przez cały czas. Tworzymy świetny zespół i musimy go nadal rozwijać! Wszystkim z serca dziękuję!

5 kwietnia Wielki Czwartek. Próba o 17. Po rozśpiewce ćwiczymy na początek wybrane utwory z liturgi W. Piątku i Soboty, a potem śpiewy na dziś: A myśmy się chlubić, Chrystus, to nadzieja, Krzyżu Chrystusa, Kyrie i Agnus z mszy VIII/XVIII, Ubi caritas -  Durufle i gregoriańskie, Kiedy razem się schodzimy i Pan jest mocą.


4 kwietnia - próba generalna w bazylice wraz z chórem Jubilate Deo.

3 kwietnia - próba

27 marca - w niemal pełnym składzie ćwiczymy śpiewy na Triduum Paschalne. Kasia, Paulina i Paulina, Gabrysia, Helena, Bernadeta, Agata, Ala, Wiktoria, Łucja i Agnieszka).  

24 marca - V Niedziela Wielkiego Postu. Śpiewamy na Mszy: Ach mój Jezu, Wisi na Krzyżu, Krzyżu święty, Per crucem (kanon) i O Krwi najdroższa w składzie: Patrycja, Kasia, Paulina i Paulina, Gabrysia, Helena, Bernadeta, Agata, Ala, Wiktoria i Agnieszka. A o 16 śpiewamy w bazylice II cz. Gorzkich Żali (Kasia, Paulina i Paulina, Helena, Agata, Agnieszka i Wiktoria).  

21 marca - ostatni dzień rekolekcji. Śpiewamy: Otwórzcie drzwi Chrystusowi, Jeden chleb, Słowo Chlebem się staje, cały świat i My chcemy Boga, w składzie: Patrycja, Roksana, Kasia, Paulina i Paulina, Gabrysia, Helena, Bernadeta, Agata, Łucja. A o 16 spotkanie, na którym ćwiczymy śpiewy na Triduum Paschalne.

20 marca - III dzień rekolekcji. Śpiewamy: Bliskie jest Królestwo, Dałeś nam przykład, Panie, pragnienia, Już gościsz Jezu i Wielbić Pana chcę oraz Któryś za nas, w składzie: Patrycja, Roksana, Kasia, Paulina i Paulina, Gabrysia, Helena, Agata, Łucja i Agnieszka.

19 marca - II dzień rekolekcji. Na mszach dla szkół podstawowych (11) i gimnazjum (12.30) śpiewamy: Wszystko, co żyje, Przez chrztu św. wielki dar i składamy Ci, Ojcze, Zbliżam się w pokorze, Głoś Imię Pana i Krzyżu Chrystusa w składzie: Patrycja, Paulina i Paulina, Gabrysia, Helena, Agata, Łucja i Ala.

18 marca - Rozpoczynają się rekolekcje wielkopostne. Prowadzi ks. Zbigniew (Michał) Głowacki. Gorzkie Żale. Śpiewają: Paulina M., Wiktoria, Kasia, Patrycja, Agata, Helena, Agnieszka.

14 marca - ćwiczymy śpiewy na Wielki Piątek i Wigilię Paschalną w dobrym, prawie pełnym składzie.

11 marca - II niedziela Wielkiego Postu. Śpiewamy: Chrystus, to nadzieja, Ciebie całą duszą pragnę, Słowo Chlebem się staje, ATTENDE DOMINE (śpiew gregoriański) po raz pierwszy i O Krwi najdroższa w składzie: Gabrysia, Helen, Gabrysia, Bernadeta, Wiktoria, Kasia, Patrycja, Łucja, Agata, Paulina M., Agnieszka, Ala.

7 marca - spotkanie, na którym ćwiczymy śpiewy na TRIDUUM PASCHALNE.

4 marca - Gorzkie Żale. Dzielnie śpiewają: Gabrysia, Helen, Łucja i Agnieszka

29 lutego środa - w dużym składzie: Helen, Gabrysia, Wiktoria, Bernadeta, Paulina M., Paulina, Patrycja, Ala, Łucja, Agata, Agnieszka i Kasia ćwiczymy śpiewy "różne": pokutne: Miłość czyńcie i pokutę, Zmiłuj się nade mną, Attende Domine i Jezu ufam Tobie (Zmiłuj się nade mną), euch.: Słowo chlebem się staje, pasyjne: Per crucem, Krzyżu święty, Nasz Pasterz odszedł, Stabat Mater Dolorosa i wielkanocne: O... Wszystkie dzieła Pańskie, O dniu radosny, Oto są Baranki

26 lutego - niedziela. Na Mszy prowadzimy śpiewy następujące: Bliskie jest Królestwo Boże, Dałeś nam przykład o Jezu, O Panie, Ty nam dajesz, Psalm 119F w z mel. ks. J. Pawlika i Wisi na krzyżu (zwrotki 1, 4 i 5) w składzie: Gabrysia, Paulina, Helen, Ala, Patrycja, Agnieszka, Bernadeta, Łucja i Agata.

22 lutego Środa Popielcowa. Spotykamy się o 16.30 i ćwiczymy (może za dużo powiedziane: słuchamy i próbujemy się wczytać w ...) Pasję ks. Miazgi oraz w śpiewy Triduum Paschalnego. Skład: Paulina, Paulina M., Patrycja, Wiktoria, Kasia, Łucja, Agata, Helen, Bernadeta i Agnieszka.

19 lutego  niedziela śpiewamy (po rozśpiewce) Boże zmiłuj się nad nami, Składamay Ci, Ojcze, Zbliżam się w pokorze, Skosztujcie i zobaczcie i Z dawna Polski w składzie: Paulina, Helen, Patrycja, Łucja, Agata i Królowa Agnieszka.

15 lutego w środę ćwiczyliśmy w składzie: Wiktoria, Paulina, Gabrysia, Ala, Roksana i Helen poważne rzeczy: O dniu radości, Radujmy się, Oto są baranki i psalmy.

12 lutego niedziela śpiewaliśmy: Kto się w opiekę, Ciebie całą duszą pragnę
Panie, pragnienia ludzkich serc:

Panie mój, cóż Ci oddać mogę:

Panie mój, cóż Ci oddać mogę za bezmiar niezliczonych łask?
W każdy dzień sławić będę Cię, wielbić Cię. Alleluja.
1. Ty jak ojciec wiedziesz mnie I chronisz mnie od łez.
Ty znasz wszystkie kroki moje, Próżny więc mój lęk. Panie mój ...
2. Byłem słabym dzieckiem Twym, Tyś mnie w ramiona wziął.
Gdy ubogim byłem, Panie, Tyś wzbogacił mnie. Panie mój ...
3. Błogosławię imię Twe I sławię dobroć Twą.
Wiem, że dojdę drogą Twoją W święty Ojca dom. Panie mój ...

i Wszystko Tobie oddać pragnę w składzie: Paulina, Gabrysia, Bernadeta, Helen i Patrycja



5 lutego niedziela - trwają ferie zimowe. W składzie feriowo zimowym - Patrycja, Bernadeta, Paulina, Agatka - śpiewamy: Boże zmiłuj się nad nami, Składamy Ci, Ojcze, Zbliżam się w pokorze, Cały świat i Króluj nam Chryste.

29 stycznia niedziela - dziś dużo śpiewamy; przed Mszą kolędy: Hej, w dzień Narodzenia, Z narodzenia Pana i w żłobie leży, na Wejście Głoś Imię Pana, Przygotowanie darów Bóg nad swym ludem, na Komunię kolędowo: Anioł pasterzom, Bóg się z Panny narodził, na zakończenie Bóg się rodzi, a potem Bóg się rodzi, gwiazda wschodzi. Dobry skład i żywe śpiewanie (może dlatego, że rozpoczynają się ferie:) Patrycja, Paulina, Wiktoria, Kasia, Gabrysia, Helen, Bernadeta i królowa Agnes.

24 stycznia środa - w towarzystwie gorącego bigosu ćwiczymy pieśni - psalmy ks. Pawlaka oraz łacińskie śpiewy gregoriańskie: Attende Domine, Adoro Te devote i Laudamus Te, Domine.

21 stycznia SPOTKANIE OPŁATKOWE. Świętujemy w gronie rodzinnym, z rodzicami, rodzeństwem i naszymi księżmi: ks. infułatem Janem Pęziołem, ks. Arturem, ks. Łukaszem i ks. proboszczem, który dotarł do nas po uprzedniej wizycie u kolędujących strażaków. My również pięknie kolędujemy śpiewając (po jednej nutce, po dwóch nutkach ...) i smakując przygotowanych specjalnie na tę okazję bigosu, sałatek (bardzo dobre!), ciast (też bardzo dobre!), owoców i napojów. Zgromadziło się 40 osób: Pp: Lipczyńscy z Pauliną, p. Duńska z Alą, Kłosińscy z Agatką i Adamem, Kuźmowie z Łucją i Lidką, Klockowie z Helen, p. Lipcowa z Magdą i Olą, W. Kruk z Agnieszką, p. Saran z Patrycją i Anią, p. Mielniczek z Pauliną, p. Podstawka z Bernadetą, Koputowie z Wiktorią, Kasią, Gabrysią i Antosią.

18 I 2012 Środowe przygotowania do Spotkania opłatkowego. Ćwiczymy kolędy i nowe śpiewy (psalm i Święty, Święty Machury) w składzie: Wiktoria, Roksana, Magda, Kasia, Agnieszka, Agata, Ala, Gabrysia oraz Paulina i Helena. Nie mogły Bernadeta i Łucja, nie dotarła Paulina M. i Patrycja.

11 I 2012 Środowe spotkanie

8 I 2012 Śpiewamy (po rozśpiewce, którą zainspirowała Helen) na Mszy: Wśród nocnej ciszy, Com przyrzekł Bogu, Z narodzenia Pana, Nie było miejsca, Bóg się z Panny narodził i Pójdźmy wszyscy. Skład niemal 100 procentowy: Wiktoria, Helen, Gabrysia, Bernadeta, Paulina, Paula, Patrycja, Kasia, Agata, Ala i Agnieszka, Roksana i Łucja i co najważniesze bardzo pewny i skuteczny w śpiewie.
A po Mszy spotkanie rodziców. Najważniejsze, to umówienie spotkania opłatkowego dla zespołu psalmistów i ich rodzin wraz z podziałem funkcji, o co dbają Jacek Kłosiński i Wanda Kruk. Spotkanie odbędzie się 21 stycznia (sobota) o godz. 19.00. Rozmawialiśmy też o wyjeździe w okresie ferii do Kazimierza Dolnego. Termin  ustalimy wkrótce. Bardzo się cieszę z tego spotkania i frekwencji - prawie 100%, a nieobecni usprawiedliwieni.

6 I 2012 Śpiewamy: Jakaż to gwiazda, Mędrcy świata, O gwiazdo betlejemska, Dzisiaj w Betlejem, Jezusa narodzonego i Bóg się rodzi w składzie: Wiktoria, Helen, Gabrysia, Bernadeta, Paulina, Paula, Patrycja, Kasia, Agata, Ala i Agnieszka.

4 I 2012 - próba z myślą o Uroczystości Objawienia Pańskiego.

1 I 2012 Witamy nowy rok na mszy o 10.30: Pójdźmy wszyscy, Rozkwitnęła się lilija, Wesołą nowinę, Gdy się Chrystus, Bóg się z panny narodził i Bóg się rodzi, w składzie: Roksana, Ala, Bernadeta, Patrycja, Helena, Agata.

ŚW. WOJCIECH (ur. 956 - zm. 23 kwietnia 997)

Biskup i męczennik, którego Kościół w Polsce uznaje za jednego ze swoich głównych patronów, pochodził z książęcego rodu czeskich Sławnikowiców, spokrewnionego przez Dąbrówkę z dynastią Piastów. Jego krew leży u fundamentów Kościoła i państwa na ziemiach piastowskich. Jako apostoł pogan w swej ostatniej misji dotarł do wybrzeży Bałtyku, gdzie 23 kwietnia 997 roku we wsi Święty Gaj, niedaleko dzisiejszego Pasłęka, poniósł śmierć męczeńską. Bolesław Chrobry wykupił od Prusów ciało świętego. Miał ponoć zapłacić za nie tyle złota, ile ważyło. Doczesne szczątki św. Wojciecha spoczęły w katedrze gnieźnieńskiej, która od tego momentu stała się miejscem szybko rozprzestrzeniającego się na całą Europę kultu męczennika. Przy jego grobie spotkali się w 1000 roku cesarz Otton III i książę Bolesław Chrobry, a wydarzenie to przeszło do historii jako Zjazd Gnieźnieński. Już wówczas św. Wojciech - wychowanek szkoły w Magdeburgu, biskup praski, mnich rzymski, apostoł Węgier i Polski, wreszcie męczennik pruski, którego ciało znalazło się w Gnieźnie – urastał do rangi symbolu duchowej jedności tworzącej się wówczas Europy. Jego śmierć wywarła wielkie wrażenie w zachodnim chrześcijaństwie, dlatego już w 999 roku papież Sylwester II ogłosił Wojciecha świętym.

ŚW. JERZY

Przypuszczalnie urodził się w Kapadocji w pobożnej, chrześcijańskiej rodzinie pod koniec III wieku . Za zdarcie antychrześcijańskiego edyktu Dioklecjana z murów miasta Nikomedii był okrutnie torturowany i zamęczony w palestyńskiej Liddzie z początkiem IV wieku (284 - 305). Kościół grecki nazywał św. Jerzego "wielkim męczennikiem", a jego dzień jest jednym z największych świąt. Kult św. Jerzego szeroko rozpowszechnił się od IV wieku, zrazu na Wschodzie, gdzie był czczony jako jeden z największych męczenników, a od IX wieku - na Zachodzie jako święty wspomożyciel. Kult św. Jerzego na Wschodzie był tak popularny, że zajmował pierwsze miejsce po Maryi i św. Michale. Szereg miast polskich umieściło w swoim herbie wizerunek św. Jerzego, jak na przykład: Dzierżoniów, Brzeg Dolny, Miasteczko Śląskie, Milicz, Ostróda, Trzciel i ... Wąwolnica.

MODLITWA ZA WSTAWIENNICTWEM ŚW. JERZEGO

Wszechmogący, Wieczny Boże, Ty dałeś św. Jerzemu - moc do naśladowania Twojego Syna Jezusa Chrystusa w Jego Męce i Śmierci krzyżowej. Wysławiamy Twoją potęgę i pokornie Cię prosimy, abyś za wstawiennictwem świętego Rycerza i Męczennika wspierał nas w walce ze złem. Błogosław naszej Ojczyźnie, naszemu miastu i każdemu z nas. Naucz nas z odwagą podejmować codzienny krzyż obowiązków i służby. Prosimy Cię o to przez Chrystusa, Pana Naszego. Amen.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego