KALENDARIUM 2013 - Chór Jubilate Deo/Wąwolnica, Polska/

web site traffic statistics
Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

KALENDARIUM 2013

KALENDARIUM JUBILATE DEO

4 stycznia - o 19.00 spotkanie opłatkowe. Jest z nami ks. proboszcz. Po pierwszej porcji kolęd i modlitwie dzielimy się opłatkiem. Po posiłku kolędujemy "chóralnie" i jednogłosowo: p. Jola z Kubusiem, Iza z Marcinem, Basia, p. Ania, Sylwia, Magda, Michalina, Maciek, Łukasz, Waldek, Janek i p. Stasio.  

3 stycznia - pierwsza próba w nowym 2014 roku. Na początek przygotowujemy salę z myślą o jutrzejszym dniu. A potem ćwiczymy wybrane kolędy. P. Jola, Iza, Basia, p. Ania, Sylwia, Kamila, Magda, Michalina, Emilka, Kuba, Maciek, Jacek, Łukasz, Waldek, Janek, Janek i p. Stasio.

29 grudnia - śpiewamy na mszy o 12.

26 grudnia - Drugi dzień Świąt. Śpiewamy na mszy o 10.30, wcześniej o 9.30 się rozśpiewujemy i idziemy do ks. Jana z imieninowymi życzeniami. Na mszy śpiewamy chóralnie: Ach, ubogi żłobie, Stała nam się nowina (Iza solo), W żłobie leży i Pasterze mili.

24 grudnia - o 22.45 rozpoczynamy rozśpiewkę przed Pasterką. Będą śpiewać również Psalmiści. Przed Pasterką, w czasie dzielenia się opłatkiem śpiewamy razem: Cicha noc, Pierwsza kolęda, Dziś dzień wesoły, Hola, Hola, a psalmiści Cicho wszędzie. Na wejście Wśród nocnej ciszy (wszyscy), na przygotowanie darów Do szopy (wszyscy), na Komunię Z nieba wysokiego, W żłobie leży (wszyscy), Wesoły nam ten to dzień, Lulajże Jezuniu (wszyscy), na koniec Bóg się rodzi (wszyscy), Północ juz była i Hej, bracia. Po Pasterce i przyjęciu Komunii były prezenty pod choinką:)

23 grudnia - próba w bazylice, z nowym nagłośnieniem.

20 i 21 grudnia - frekwencja coraz lepsza - znak, że święta są już bardzo blisko. Ćwiczymy wszystko - nowe i starsze: p. Jola, Iza, Basia, p. Ania, Sylwia, Kamila, Magda, Michalina, Małgosia, Kuba, Maciek, Jacek, Łukasz, WOJTEK, Waldek, Janek, Janek i p. Stasio oraz psalmistki (5). Przed nami jeszcze poniedziałkowa (23.) próba akustyczna, po której spotkamy się już na próbie prze Pasterką.

14 i 15 grudnia w składzie: p. Jola, Iza, Basia, p. Ania, Kamila, Magda, Michalina, Emilka, Małgosia, Kuba, Maciek, Jacek, Waldek, Janek, p. Stasio ćwiczymy repertuar kolędowy: nowe kolędy: Stała nam się (chór i solo), Z nieba wysokiego, Jam jest dudka, Bylić pasterze, Gdy śliczna Panna, W żłobie leży, Przystąpmy do szopy oraz znane.

6 grudnia - z racji nagłej zmiany pogody (ostry wiatr i śnieg) próba odwołana. Spotkamy się 14 i 15.XII.

29 listopada i 1 grudnia - ćwiczymy nowe kolędy

22 listopada - wspomnienie św. Cecylii - patronki muzyki kościelnej, na mszy o 18.00 modlimy się za wszystkich chórzystów i  psalmistów, a po mszy spotykamy sie na  .... próbie i ćwiczymy Exultate Deo oraz nowe ... kolędy.

11 listopada - 95 rocznica odzyskania Niepodległości. ) 9.40 rozśpiewka, o 10.30 msza za Ojczyznę. Wraz z Psalmistami śpiewamy: Gaude Mater, Alleluja nowe AŁ i Ave verum Mozarta.

9 listopada - p. Jola, Basia, p. Anna, Kamila i Magda - cwiczymy repertuar jak wczoraj.

8 listopada - z Łukaszem i Waldkiem ćwiczymy Requiem Mozarta - Introit, Lux aeterna, Lacrimosa, Cum Sanctis i Exultate Deo Scarlattiego.

Okres po festiwalu jest trochę planowo, a trochę z konieczności czasem odpoczynku. Następne próby 8 i 9.XI.

12 października - śpiewamy z Psalmistami na ślubie Magdy Łuszczyńskiej: Nie lękajcie się, Alleluja AŁ, Ubi caritas, Bóg jest Miłością, Panis angelicus Francka i Alleluja Haendla.

Po długich przygotowaniach, chwilach niepewności (jaki będzie skład?) w sobotę 5.X (o godz. 5 rano) wyjechaliśmy z chórem na VI Międzynarodowy Festiwal Chóralny, który miał się odbyć w dwu miejscach: Częstochowie i Koziegłowach. Żeby wystąpić, trzeba było wcześniej wysłać nagrania i inne materiały. Zostaliśmy zakwalifikowani i wraz z innymi chórami wystąpiliśmy w sobotnich przesłuchaniach, które odbyły się w kościele pw. Marii Magdaleny w Koziegłowach. W naszym programie znalazły się następujące utwory: Szczęśliwi, którzy się Pańskim zakonem M. Gomółki, Assumpta est Maria K. Dziermy, Ubi Caritas M. Durufle i Laetatus sum G. Gorczyckiego. Chór wystapił w 19 osobowym składzie: Jolanta G., Anna K., Barbara Ł., Iza G-P, Sylwia Ł., Kamila Rz., Magda M., Michalina K., Emila M., Małgosia L., Jacek K., Kuba L., Łukasz F., Maciek G., Waldek C., Marek Ch., Mariusz Ch., Mateusz L., Janek Ś. W utworach 2 i 4 akompaniował Mirosław G. Towarzyszyli nam Nina i Marcin. Po obiedzie i krótkiej przerwie spotykamy się ponownie w kościele na koncercie chóralnym z udziałem publiczności. Tu każdy chór wykonuje 2 wybrane utwory konkursowe. Wieczorem, po imprezie integracyjnej jedziemy na nocleg do Częstochowy, po drodze wstępując do Olsztyna, by zobaczyć z bliska wspaniale podświetlone ruiny zamku. W niedzielę po śniadaniu (bardzo dobrym) robimy krótką rozśpiewkę, pakujemy się i jedziemy do miejscowości Siedlec Duży (ok. 20 km od Częstochowy), gdzie śpiewamy na Mszy o godz. 11. Spotykamy się z doprawdy niezmiernie życzliwym przyjęciem ze strony ks. Proboszcza jak i mieszkańców. Śpiewamy przed Mszą (Ave verum Mozarta, Ubi Caritas Durufle, Zdrowaś Maryjo AŁ), na Mszy (Laudate Dominum M. Sawy, Alleluja AŁ, Szczęśliwi Gomółki, Panis Angelicus Francka) oraz po mszy (Alleluja Haendla, Laetatus sum Gorczyckiego i Bóg jest Miłością). Pierwszy raz nam się chyba zdarzyło, że ani jedna osoba nie wyszła przed zakończeniem tej nieco przedłużonej liturgii! Będziemy bardzo miło wspominać tę parafię i tych ludzi! Szybko udajemy się do Częstochowy na obiad, a po nim krótkie przygotowanie (z konieczności w busie:) do ostatniego występu – w koncercie finałowym, który miał miejsce w bazylice na Jasnej Górze. Niesamowite przeżycie! Śpiewamy Ubi Caritas i Szczęśliwi (wybór trochę z konieczności, gdyż nie mieliśmy do dyspozycji organów, stąd tylko utwory a cappella). Grand Prix Festiwalu zdobyły Szczygiełki Grandi z Poniatowej, I m. zespół z Jirkova (Czechy), II m. chór z Koszalina, III m. chór z Zawiercia. Kolejne miejsca zajęły: chór … Jubilate Deo z Wąwolnicy, chór męski z Warszawy i chór z Knurowa. Nagrodę specjalną za „łączenie pokoleń” otrzymał chór z Ostrowy nad Okszą. Powtórzę to jeszcze raz: niesamowite przeżycie, ogromne emocje i adrenalina, bo poziom był bardzo wysoki. Mieliśmy możliwość wysłuchać każdego zespołu – tu nie było chórów słabych, przeciętnych. Wielkie gratulacje!


4 października - ostatnia próba - w kaplicy MBK
1 PAŹDZIERNIKA - WTOREK - ćwiczymy utwory konkursowe oraz Ave Maria, Alleluja AŁ, Zdrowaś Królewno i Panis angelicus w dobrym składzie: Jolanta G., Iza, Sylwia Ł., p. Ania, Kamila, Małgosia, Emilia, Magda, Michalina, Kuba, Jacek, Maciek, Łukasz, Marek C.,Waldek, Mariusz i Mirosław G.

27 września - ćwiczymy utwory konkursowe: Szczęśliwi Gomółki, Ubi caritas Durufle, Assumpta Dziermy, Laetatus sum Gorczyckiego oraz Zdrowaś Królewno i Laudate Dominum w składzie: Jolanta G., Sylwia Ł., Kamila, Małgosia, Emilia, Magda, Michalina, Kuba, Jacek, Maciek, Łukasz, Marek C.,Waldek, Janek Ś., Janek Ł. i Mirosław G.

21 września. O 14 rozśpiewka. O 15 ślub Doroty J. (która śpiewała w zespole Jubilate Deo) i Piotrka. Śpiewamy: Nie lękajcie się, Alleluja najnowsze AŁ, Ave verum Mozarta, Alleluja i Canticorum Haendla. Skład: p. Jola, p. Ania, Iza, Basia, Sylwia/Magda, Emilia, Kamila, Małgosia/Kuba foto, Łukasz, Jacek/Waldek, Janek, Janek Ł. oraz Bercia, Paulina L., Agnieszka i Agata.

20 września - piątek ćwiczymy utwory na wyjazd oraz na jutrzejszy ślub

14 września - próba dla tenorów i basów

13 września piątek - próba. Ćwiczymy Ave Maria Lottiego, Gaude Maria Gorczyckiego, Szczęśliwi Gomółki, Ubi caritas Durufle, Assumpta Dziermy, Laetatus sum Gorczyckiego w składzie: Jolanta G., Basia Ł., Anna K., Sylwia Ł., Kamila, Małgosia, Emilia, Kuba, Jacek, Marek C.,Waldek, Janek ś., Janek Ł. i Mirosław G. oraz Wiktoria, Gabrysia, Paulina M., i Kasia.

8 września przeżywaliśmy dwa wielkie wydarzenia: doroczny odpust Narodzenia NMP oraz uroczystość Intronizacji relikwii św. Wojciecha do naszej bazyliki przez Prymasa Polski ks. abpa Józefa Kowalczyka. O godz. 16.30 rozpoczęliśmy rozśpiewkę i przygotowanie do mszy św. oraz poprzedzającej ją procesji z relikwiami św. Wojciecha. Parę minut przed 18 przyjeżdża ks. prymas - śpiewamy pieśń do św. Wojciecha Sławny w męczenników gronie, a po krótkiej modlitwie śpiewając litanię do Wszystkich Świętych (śpiew prowadzą Jakub i Waldek) ruszamy w procesji do bazyliki. W czasie liturgii śpiewamy chóralnie Zdrowaś Maryja do MBK, Kyrie VIII, Alleluja AŁ, Ave verum Mozarta oraz Alleluja Haendla, a wspólnie Cześć Maryi, Zbliżam się w pokorze, Św. Wojciechu, patronie nasz i Człowieku Boży. Chór w mocnym składzie, wraz z psalmistkami brzmiał czysto, śpiewał z energią i życiem. szczególnie pięknie zabrzmiało Haendlowskie Alleluja. FOTOGALERIA

31.08/1.09 Uroczystości ku czci MBK. Sobota to dla chórzystów pracowity dzień - musimy dbać o podstawy ekonomiczne chóru:) Apropos podstaw - mamy nowe podesty chóralne!!!
Niedziela wita nas w miarę pogodnym obliczem. O 10.05 rozpoczynamy rozśpiewkę w naszej sali chóralnej. W jej trakcie niestety zaczyna padać. Pogoda wywarła wpływ na przebieg uroczystej Sumy, której przewodniczył kard. Kazimierz Nycz; przelotnie padało i wiał porywisty wiatr. Na szczęście w miarę upływu czasu przestało padać i pojawiło się słońce. Krótka ocena: repertuar był wymagający (Assumpta est Maria, Panis angelicus Francka, Ave verum Mozarta i Alleluja Hendla oraz Alleluja AŁ, Zdrowaś Maryjo AŁ, Ave mundi i Gaude Mater Gorczyckiego) i nasze chóry dobrze sobie z nim poradziły. Brzmienie było wyrównane i co ważne - chór reagował na wskazania dyrygentów. Bardzo dobrze spisał się również p. Grusiewicz, który świetnie poradził sobie w tych trudnych warunkach. Wszystkim chórzystom: Z Nałęczowa, Bełżyc, z Jubilate Deo oraz psalmistom serdecznie dziękuję za zaangażowanie i piękny śpiew! A przed nami kolejna wielka uroczystość - 8.09 gościmy Prymasa Polski, który przywiezie do Wąwolnicy relikwie św. Wojciecha!   

30 sierpnia - ostatnia próba przed uroczystościami.

25 sierpnia - niedzielna próba wraz z chórzystami z Bełżyc, Nałęczowa i Zespołem Psalmistów.

23 sierpnia, po krótkiej przerwie (jeśli wogóle o takiej można w tym roku mówić:) wznawiamy nasze muzyczne spotkania. przed nami uroczystości 35 rocznicy koronacji MBK (31.08/1.09), kolejne śluby (21.09 i 12.10) i festiwal w Częstochowie.

18 sierpnia zmarła Henryka Kolibska, która w chórze śpiewała ponad 50 lat. Zawsze miła, życzliwa, pełna pokory i chęci śpiewania na Bożą chwałę. W ostatnich latach poważnie chorowała. Na jej pogrzebie śpiewaliśmy Pie jesu Webbera, Stabat Mater Gorczyckiego i Panis angelicus Francka. Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie.

10 sierpnia - śpiewamy na ślubie Izy i Marcina. Chciałoby się zacytować: "Ach, co to był za ślub...". Wraz z chórzystami z Akademi Medycznej i dyrygentką śpiewaliśmy: Laudate Sawy, napisane specjalnie na tę okoliczność Alleluja (AŁ:), Przykazanie nowe, Panis angelicus Francka, Alleluja Hendla, Ave Maria Bacha-Gounoda oraz po Mszy Bóg jest Miłością, Canticorum i Nie lękajcie się.

3 sierpnia - chór bierze udział w liturgii pogrzebowej tragicznie zmarłych Jacka i Patryka Pietrzniaków. Utwory: Pie Jesu Webbera, Panis Angelicus Francka i Stabat Mater G.G. Gorczyckiego.

27 lipca - ślub Waldka Ciesielskiego w Siedliskach. Śpiewamy

20 lipca - ślub Oli Kamińskiej. Śpiewamy.

13 lipca - ślub Magdy Martyny. Śpiewamy.

6 lipca - oczekiwane spotkanie chóralne w gościnnych progach, a raczej ogrodach Pp. Kamińskich.

5 lipca - próba

28 czerwca - próba

21 CZERWCA - WIECZORNA PRÓBA Z CHÓREM ARS CANTICUS Z NAŁĘCZOWA oraz z PSALMISTAMI. Wspólnie przygotowujemy się do wrześniowych uroczystości: VIII Msza, Zdrowaś Maryja, czysta Panienko, Alleluja AŁ, Ave verum Elgara, Panis angelicus Francka - to śpiewamy razem, a chóry: Assumpta est Maria, Ave mundi Gorczyckiego i Alleluja Haendla.


14-15 czerwca. W piątek zapowiadana próba wspólna. W bardzo miłej atmosferze, bo przyjechało bardzo miłe towarzystwo. Po intensywnej rozśpiewce ćwiczymy Mszę de Angelis, Alleluja AŁ, Ave mundi, Zdrowaś Maryja, Ave verum Elgara, Panis angelicus i Alleluja Haendla. Spotkamy sie ponownie za tydzień. W sobotę w swoim składzie ćwiczymy Arię G Bacha, Szczęśliwi, Ubi caritas, Gaude Maria Virgo.

8 czerwca ćwiczymy w składzie: p. Jola, Basia, p. Ania, Sylwia, Magda, Kamila i Jacek: Szczęśliwi, Ave mundi, Gaude Maria Virgo, Msza nr 4. Za tydzień planujemy wspólną próbę z chórem z Nałęczowa.

31 maja - próba, na której ćwiczymy wszystkie ostatnio (w maju) rozczytywane i dopracowywane utwory w składzie: p. Jola, p. Ania, Basia, Kuba, Jacek, Maciek, Emilka, Magda, Michalina i Małgosia. Chciałoby się zapytać: gdzie są Basy?

30 maja BOŻE CIAŁO - piękna pogoda. O 10.00 rozśpiewka i krótka powtórka repertuaru. Na sumie o 11 śpiewamy: O Panie, Ty nam dajesz, nowe Alleluja AŁ (prawykonanie), Mszę VIII (Kyrie i Agnus), Pan zstąpił z nieba, Ave verum Elgara, Jezusa Ukrytego, Zróbcie mu miejsce, a w czasie procesji, przy kolejnych ołtarzach Ave verum: Mozarta, Gounoda, gregoriańskie i Saint - Saens'a. Po powrocie do bazyliki Te Deum. Dobry skład, znajomość utworów i zgranie daja efekt w postaci przyjemności ze wspólnego muzykowania.

29 maja - wieczorna próba z zespołem psalmistów

26 maja - niedzielna próba przed Bożym Ciałem

24 maja - próba z Psalmistami

17-18 maja ćwiczymy utwory jak tydzień temu plus Exultate Deo Scarlattiego i maryjne: Gaude Maria Virgo, Ave mundi

11 maja - Po rozśpiewce zaczynamy od nowych utworów: Alleluja i Missa brevis nr 4, które autor dedykował wstępującym niebawem w związek małżeński Izie z Marcinem oraz Waldkowi z Niną. Poza tym 3 x Ave verum: Gounoda, Saint - Saens'a i Elgara.

3 maja - Uroczystość NMP Królowej Polski, Rocznica (222!) uchwalenia konstytucji i nasza lokalna uroczystość odsłonięcia tablicy poświeconej wąwolnickim powstańcom styczniowym (swoją drogą ciekawa jest historia jej - to znaczy tablicy - powstawania:). To wszystko łączy się wraz ze śpiewem naszym i zespołu psalmistów oraz udziałem znamienitych gości na uroczystej Mszy św. o godz. 9.00. Śpiewamy (po rozśpiewce o 8.00 - kto to wymyślił???) Bogurodzicę, Gaude Mater Polonia, Alleluja AL, Ave verum Mozarta i Laudate Dominum Sawy.

28 kwietnia - próba o 11. Po rozśpiewce powtarzamy dzisiejszy repertuar: Błogosławmy Pana ks. Pawlaka, Człowieku Boży, moje Alleluja i Chwalcie Pana, po śpiewane na zakończenie procesji 4 głosowe Te Deum. W czasie mszy p. Ania, Jace i Agatka składają życzenia imieninowe ks. proboszczowi - Jerzemu Ważnemu

26 kwietnia - ćwiczymy z psalmistami repertuar na niedzielną uroczystość.


19-20 kwietnia - ćwiczymy Gaude Maria, Jubilate Deo, Lacrimosa, Exultate Deo, Zdrowaś Królewno i Magnificat J. Różyckiego. Skład zmienny, choć w większości stały. Utwory są trudne i każdy z nich stawia inne wymagania. Stąd tez stopień ich opanowania jest różny. Trzeba być zadowolonym z tego, że półka, z której czerpiemy utwory, jest coraz wyższa.

13 kwietnia - próba dla wszystkich. Utwory jak wczoraj. "Doszły": p. Jola, Basia, p. Ania, Sylwia, Emilia i Kamila.

12 kwietnia - próba dla tenorów i basów. Ćwiczymy: Gaude Maria Virgo i Ave Mundi Maria Gorczyckiego, Lacrimosa Mozarta, Jubilate Deo di Lasso i Locus Iste Brucknera w składzie: Jacek, Maciej i Janek oraz p. Stanisław, Paweł i Waldek.

NIEDZIELA 7 kwietnia (Niedziela Miłosierdzia Bożego).
ROZŚPIEWKA O GODZ. 8.00, ŚPIEWAMY NA MSZY O GODZ. 9.00: Miłosierny Pan i łaskawy, Boże, zmiłuj się nad nami, Alleluja Purcella, Haec dies (Oto dzień), Zbliżam się w pokorze, Chrystus Pan zmartwychwstał, Zwycięzca śmierci. Skład bardzo kameralny: p. Jola, Basia, p. Ania, Sylwia, Magda, Kamila, Emilia, Jacek, Waldek, Paweł, p. Stasio i p. Mirek.

6 kwietnia - próba. Ćwiczymy śpiewy na jutrzejszą uroczystość


31 marca Niedziela Zmartwychwstania. Przychodzę do naszej sali dwie minuty przed 5, a tu ... jest już 8 osób! Byłem pewny, że będę pierwszy. W ciągu kolejnych 10 minut jesteśmy w komplecie (- P.M., która dotrze później - szczęśliwi czasu nie mierzą:) ale rozśpiewkę rozpoczynamy punktualnie. A jak się rozśpiewuje o 5 rano??? Trzeba zacząć od mimiki i mruczenia, wszystko na piano, żeby budzić stopniowo, a potem coraz szerzej i głośniej. Śpiew rozpoczynamy 3 min. przed szóstą: gregoriańskie Resurrexi (antyfonę śpiewają wszyscy: chór i psalmiści, wersety z podziałem: panowie /pozostali), O dniu radosny, po procesji śpiewamy "ze względów duszpastersko - chóralnych" Te Deum (z podziałem psalmiści - chór), ponadto razem Zwycięzca śmierci, Zmartwychwstał Pan i Otrzyjcie juz łzy, natomiast chóralnie Christus resurrexit (solo p. Jola i Iza), Alleluja Haendla na uwielbienie (to są te "względy"), a po pieśni na zakończenie Oto są baranki w całości. Ktoś może zapytać: co te "baranki" robią dziś? Ot, przed kilku laty zrodziła się taka tradycja. A że głośniki przed bazyliką niosą dźwięk daleeeko, to kolejne wersety towarzyszą i pozostają wychodzącym w uchu na dłużej. Psalm z wyczuciem śpiewała Michalina, a przed Ewangelią ulubione Alleluja p. dyr. Agaty B.:) Krótkie podsumowanie. Przygotowania do Triduum rozpoczęliśmy na początku lutego. Trwały one równolegle: z chórem i z psalmistami. Razem śpiewaliśmy ok. 65% repertuaru! Mogę  powiedzieć z czystym sercem, że nikt nie zawiódł. Soliści w różnych rolach - Kuba, Maciek, ks. Łukasz, p. Jola, Iza, Sylwia, Emilka, Paulina L., Wiktoria, Paweł (ps. "Pojawiam się i znikam"), Michalina, p. Stasio, Waldek, Gabrysia, Agata - przygotowali się bez zarzutu, podobnie pozostali chórzyści, psalmiści oraz niezastąpiony p. Mirek. Każdy dzień TRIDUUM, a właściwie powinniśmy zacząć mówić również o Niedzieli Palmowej, rozpoczynającej Wielki Tydzień, stawiał inne wymagania.
Chwilę zwątpienia przeżyłem w czasie sobotniej próby przed Niedzielą Palmową - problemy z ćwiczeniem niektórych - trudnych utworów podsunęły mi niewesołe przypuszczenie, że być może nastąpiło przetrenowanie, zmęczenie materiału. Na szczęście okazało się, że "kryzys został zażegnany". Muzycznie najtrudniejszy jest Wielki Piątek. Liturgia tego dnia jest bardzo bogata - w naszej parafii - muzycznie: najpierw śpiewana ok. półgodzinna Pasja, potem śpiewy towarzyszące adoracji krzyża i komunii. Chór (zarówno Jubilate Deo jak i psalmiści) wykonuje utwory własne oraz śpiewa z wiernymi, utwory określam na średniotrudne i trudne (w tej grupie Crucifigatur, Tenebrae, Stabat Mater, Eli, Eli). Wymaga to skupienia, a jednocześnie dużych zdolności muzycznych. Oczywiście jest w tym śpiewie jeszcze dużo do zrobienia - kwestie intonacyjne, techniczne (śpiew w bardzo wysokich i bardzo niskich rejestrach), czasami brak strojenia. to oczywiście szczegóły ale tez dobrze świadczące - wbrew pozorom - o zespole, bo one, jeśli się pokazują, to się wybijają, są słyszalne ale ma to miejsce stosunkowo rzadko. To, co mnie bardzo cieszy - zespół tworzy w tej chwili bardzo zżytą grupę - świadczy o tym chociażby fakt, że w ciągu ostatnich 9 dni ćwiczyliśmy / uczestniczyliśmy razem przez 7 dni - razem spędziliśmy w tak krótkim czasie 20 godzin! I co? I nic. Umówiliśmy się na następną próbę. W sobotę o g. 19.00.   

30 marca Wigilia Paschalna. Próba o 17.30 (psalmiści "na dziś" i chór). Ćwiczymy repertuar dziesiejszy oraz na jutro. O 19.00 w bazylice zapadają ciemności, choć nie do końca, bo prezbiterium jest lekko podświetlone niestety. Zawołaniu "Światło Chrystusa" towarzyszy śpiew "Radosna światłości", I czytaniu "I tak upłynął wieczór". Psalmy śpiewają bez zarzutu, choć każdy w swoim stylu: Emila, Paulina, Wiktoria i Paweł (z gregoriańskim melizmatycznym Alleluja w refrenie). Ks. Łukasz pięknie prowadzi melodię Exultetu, podobnie ks. Artur w śpiewie towarzyszącym poświęceniu wody. Śpiewamy wszyscy Litanię do wszystkich Świętych (prowadzą Kuba i Maciek), Przez chrztu św., Zbliżam się w pokorze, Dziękujemy Ci, Ojcze nasz i Chrystus zmartwychwstan jest oraz chóralnie Wychwalajmy Chrysta Pana i Surrexit Christus (solo Sylwia). Po raz kolejny udowadniam sobie, że pozory mylą, że ten bałagan towarzyszący naszym śpiewom w chwili występu ustępuje miejsca koncentracji i ... wszystko wychodzi. A jutro ... zmiana czasu, a próba o 5.00, czyli tak naprawdę o 4.00 rano.

29 marca Wielki Piątek. Liturgia o 18.00. Rozśpiewujemy się o 16.45. To najtrudniejszy i najbardziej wymagający skupienia i koncentracji dzień. W koncelebrze 8 kapłanów, przewodniczy ks. Artur. Nasze śpiewy rozpoczyna psalmem p. Jola, a wersetem Gabrysia, po nich PASJA przy świecach i latarenkach. W czasie adoracji krzyża śpiewamy naprzemian z ludem i CHÓRALNIE: Ludu, mój ludu, STABAT MATER (gregoriański)/BOLEŚCIWA MATKA STAŁA, Panie, Ty widzisz, CRUCIFIGATUR Deakbardosa, Wisi na krzyżu, STABAT MATER Gorczyckiego, KRZYŻU ŚWIĘTY (chóralnie z ludem), O Panie, Ty nam dajesz, TENEBRAE FACTAE SUNT M. Haydna, DZIĘKI CI, PANIE, Jezu Chryste, Panie miły i po przeniesieniu Pana Jezusa do Grobu ODSZEDŁ PASTERZ. Chyba się udało - wierząc opiniom uczestniczących i własnym odczuciom. Zróżnicowany repertuar (chorał, polifonia, tradycyjne pieśni pasyjne) wykonywany w dużym 30 osobowym składzie, z udziałem wiernych, robiąca wrażenie Pasja ze świecami, dobre, wyrównane brzmienie, bardzo dobrze i wszechstronnie przygotowani soliści (Kuba, Maciej, ks. Łukasz, p. Jola, Gabrysia - brawo!), i wreszcie udział (chyba pierwszy ale mam nadzieję nieostatni) p. Mirka pozwoliło stworzyć odpowiedni temu wydarzeniu klimat. Wszystkim za to bardzo dziękuję!

28 marca Rozpoczynamy okres TRIDUUM PASCHALNEGO. Wielki Czwartek. Próba o godz. 17. Rozśpiewujemy się i krótko przypominamy utwory na dziś. Na początek śpiew kanonu Per crucem et passionis Tuam, na wejście chóralna antyfona A myśmy się chlubić powinni śpiewana naprzemian z refrenem Chrystus, Chrystus, to nadzieja cała nasza, Kyrie VIII, Sanctus i Agnus XVIII, Ubi caritas gregoriańskie i Durufle. W czasie komunii Kiedy razem sie schodzimy i Wielbić Pana chcę (solo Michalina). W czasie procesji do ciemnicy Sław języku tajemnicę. Może się wydawać, że repertuar nietrudny, pozory jednak mylą, bo śpiew jednogłosowy, który dzisiaj króluje, wymaga precyzji, dobrego rozśpiewania i umiejętności "wtopienia się" w brzmienie chóru. I bardzo wszystkim chórzystom i psalmistom za tę umiejętność dziękuję.

ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE
REPERTUAR CHÓRALNY
Chór Jubilate Deo / Zespół Psalmistów

1.PASJA ks. T. Miazgi wg św. Mateusza, chór i soliści: Jakub Lis, ks. Łukasz Stasiewicz i Maciej Grusiewicz
2. STABAT MATER GORCZYCKIEGO
3. POZWÓL MI TWE MĘKI ŚPIEWAĆ
4. PER CRUCEM (kanon)
5. A MYŚMY SIĘ CHLUBIĆ POWINNI
6. Msza gregoriańska VIII/XVIII  (z wiernymi)
7. UBI CARITAS gregoriańskie i Durufle
8. WIELBIĆ PANA CHCĘ (z wiernymi)
9. STABAT MATER / BOLEŚCIWA MATKA STAŁA
10. TENEBRAE FACTAE SUNT
11. ELI, ELI DEAKBARDOSA
12. KRZYŻU ŚWIĘTY (z wiernymi)
13. CRUCIFIGATUR DEAKBARDOSA
14. DOBRANOC, GŁOWO ŚWIĘTA (z wiernymi)
15. DZIĘKI CI, PANIE
16. ODSZEDŁ PASTERZ OD NAS  

17. RADOSNA ŚWIATŁOŚCI
18. I TAK UPŁYNĄŁ WIECZÓR
19. WYSŁAWIAJMY CHRYSTA PANA
20. SURREXIT CHRISTUS ALLELUJA
21. RESURREXI (greg.)
22. O DNIU RADOSNY
23. O…CHRISTUS RESURREXIT (s. J. i I. Grusiewicz)
24. HAEC DIES
25. ALLELUJA HAENDLA
26. OTO SĄ BARANKI
27. CIEBIE BOGA WYSŁAWIAMY
Pieśni z wiernymi (1  gł.):
1. Chrystus, Chrystus to nadzieja, 2. Krzyżu Chrystusa
3. Pan wieczernik przygotował, 4. Kiedy razem się schodzimy;
5. SŁAW JĘZYKU TAJEMNICĘ, 6. Ludu mój, ludu
7. Panie, Ty widzisz, krzyża się nie wstydzę, 8. Wisi na krzyżu
9. O Panie, Ty nam dajesz, 10. Jezu Chryste, Panie miły
11. PRZEZ CHRZTU ŚWIĘTEGO, 12. Wstał Pan Chrystus z martwych ninie
13. Idzie, idzie Bóg prawdziwy, 14. Dziękujemy Ci, Ojcze nasz
15. Chrystus zmartwychwstał jest, 16. Wesoły nam dzień …
17. SEKWENCJA: NIECH W ŚWIĘTO RADOSNE
18. Zwycięzca śmierci, 19. Zmartwychwstał Pan
20. Otrzyjcie już łzy


27 marca - tradycyjnie w środę przed Wielkim Czwartkiem spotykamy się i ćwiczymy w bazylice, razem z zespołem psalmistów. Próba od 19 do 21.30.

24 marca - Niedziela Palmowa. Po rozśpiewce  9.30, ćwiczymy Stabat Mater Gorczyckiego, pozwól mi Twe męki śpiewać Nikodemowicza i fragmenty Pasji. W tym roku zmieniamy ustawienie (soliści: Jakub i Macej stoją "w chórze", z przodu, przy ambonce ks. Łukasz). Krótka ocena: solisci rewelacja - spokój w prowadzeniu melodii, czystośc i kultura w śpiewie, a ponadto naturalność - brawo!; chór bardzo dobrze brzmiał, psalmiści, którzy po raz pierwszy wykonywali Pasję, potrafili się "wtopić" w brzmienie chóru - brawo!

23 marca - spotykamy się o godz. 16 (dziś IV sobota miesiąca i mamy mszę z nabożeństwem o uzdrowienie) i wraz z psalmistami ćwiczymy następujące utwory: PASJA, PER CRUCEM, UBI CARITAS gregoriańskie i Durufle, STABAT MATER / BOLEŚCIWA MATKA STAŁA, KRZYŻU ŚWIĘTY, DOBRANOC, GŁOWO ŚWIĘTA, DZIĘKI CI, PANIE, ODSZEDŁ PASTERZ OD NAS, SURREXIT CHRISTUS ALLELUJA, RESURREXI, TE DEUM - to śpiewamy razem oraz Stabat Mater Gorczyckiego i Pozwól mi Twe męki Nikodemowicza.


16 - 17 marca. Z powodu potężnych opadów śniegu - powrót zimy przenosimy piątkową próbę na niedzielę. Dwie intensywne próby. W sobotę ćwiczymy w bazylice Pasję, Tenebrae i Crucifigatur - próba bardziej techniczna (pod kątem ustawienia, akustyki, współpracy z solistami), później w sali. W niedzielę: STABAT MATER GORCZYCKIEGO, POZWÓL MI TWE MĘKI ŚPIEWAĆ A. Nikodemowicza, HAEC DIES, Msza VIII/XVIII, Resurrexi, Wysławiajmy Chrysta Pana, Alleluja AŁ, Eli, Eli, Christus resurrexit, Surrexit Christus, Ubi caritas Durufle. W sumie dobry skład: p. Jola, p. Ania, Basia, Sylwia, Kamila, Magda, Michalina, Małgosia, Emila, Jacek, Kuba, Maciek, Waldek, p. Marek, p. Stasio, Mateusz. Pomału wszystko zaczyna brzmieć, musimy jeszcze dopracować równe wejścia i jeszcze bardziej wyrównac brzmienie.
               8-9 marca - intensywnie ćwiczymy repertuar na Niedzielę Palmową oraz obchody Triduum Paschalnego. Tym razem:

STABAT MATER GORCZYCKIEGO, POZWÓL MI TWE MĘKI ŚPIEWAĆ A. Nikodemowicza, PER CRUCEM (Kanon 5 gł.), A MYŚMY SIĘ CHLUBIĆ POWINNI, TENEBRAE FACTAE SUNT M. Haydna, STABAT MATER / BOLEŚCIWA MATKA STAŁA, CRUCIFIGATUR DEAKBARDOSA, O KRWI NAJDROŻSZA Nikodemowicza, RADOSNA ŚWIATŁOŚCI, I TAK UPŁYNĄŁ WIECZÓR, HAEC DIES AŁ
w składzie: p. Jola, Iza, p. Ania, Basia, Sylwia, Kamila, Magda, Michalina, Małgosia, Emila, Jacek, Kuba, Waldek, p. Marek, p. Stasio, Paweł oraz p. Mirek.                                                                                                                       

1-2 marca - W piątek ćwiczymy Pasję ks. Miazgi z solistami Maćkiem i Kubą, w sobotę ćwiczenia prowadzi p. Mirek, a utwory, to Crucifigatur, Tenebrae factae sunt, Jubilate Deo i Ave Maria mundi Gorczyckiego. Bardzo dobry skład, nawet pojawił się (dosłownie) Paweł S.!

23 LUTEGO - PRÓBA - PROWADZI P. GRUSIEWICZ

16 LUTEGO - PRÓBA - utwory jak niżej


Tym żyliśmy przez ostatnie miesiące

ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE
W BAZYLICE MNIEJSZEJ W WĄWOLNICY

Chór JUBILATE DEO, Zespół Psalmistów, Singersi,
Ministranci, KSM, Oaza

*
WIELKI CZWARTEK 28.III.2013 – 18.00

Per crucem et passionem Tuam / Ubi caritas et amor
Kiedy razem się schodzimy na łamaniu tego Chleba
*
WIELKI PIĄTEK 29.III.2013
Droga Krzyżowa – 17.00
Liturgia – 18.00
Stabat Mater dolorosa/ Crucifigatur / Tenebrae factae sunt  
Dobranoc, Głowo święta / Odszedł Pasterz   
PASJA WEDŁUG ŚW. MATEUSZA KS. T. MIAZGI
SŁOWA CHRYSTUSA – KS. ŁUKASZ STASIEWICZ
OPOWIADANIE EWANGELISTY – JAKUB LIS
SŁOWA INNYCH OSÓB – MACIEJ GRUSIEWICZ
CHÓR „JUBILATE DEO”
Zespół Psalmistów „PSALLITE DEO”
DYR. ADAM ŁAGUNA, MIROSŁAW GRUSIEWICZ
*
WIGILIA PASCHALNA 30.III.2013 – 19.00
Exultet / Radosna Światłości / I tak upłynął wieczór
Wysławiajmy Chrysta Pana/Surrexit Christus
*
NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA
31.III.2013 – 6.00

Resurrexi/Christus resurrexit
/Alleluja Haendla/Oto są baranki


9 LUTEGO - PRÓBA,  w czasie której ćwiczymy utwory przygotowywane na obchody TRIDUUM Paschalnego m. in. Configatur i Eli, Eli Bardosa, Pozwól mi Twe męki, O krwi najdroższa, Jubilate Deo O. do Lasso, Stabat Mater Kodaly'ego.

2 lutego - spotykamy siĘ o godz. 16.30. Rozśpiewka i przygotowanie do Mszy św. i koncertu. Program (poniżej) bogaty i urozmaicony. Również z tego względu, że dziś jest I sobota miesiąca i Wystawienie Najśw. Sakramentu.

Chór i Zespół Psalmistów wykonali kolędy i pastorałki:
1. PRZYBIEŻELI DO BETLEJEM
2. GDY SIĘ CHRYSTUS RODZI
3. Psalmiści – NIE BYŁO MIEJSCA
4. TRYUMFY
5. DZISIAJ W BETLEJEM
6. CICHA NOC
7. STAŁA NAM SIĘ NOWINA
8. HEJ, W DZIEŃ NARODZENIA
9. WESOŁY NAM TEN TO DZIEŃ
10. BETLEJEM PODŁA MIEŚCINA
11. PIEŚŃ O NARODZENIU PAŃSKIM
12. POKŁON JEZUSOWI
13. WITAJ JEZU UKOCHANY
14. LULAJŻE JEZUNIU
15. HOLA, HOLA PASTERZE Z POLA
16. MY TEŻ PASTUSZKOWIE
17. HEJ, BRACIA
18. Psalmiści – ADESTE FIDELES
19. Psalmiści – BÓG SIĘ Z PANNY (z publicznością)
20. Psalmiści – GDY NA ZIEMI BÓG SIĘ RODZI
21. Psalmiści - PÓŁNOC JUŻ BYŁA
22. PÓŁNOC JUŻ BYŁA
23. JEZUSEK CZUWA
24. Bóg się rodzi (z publicznością)
Krótka ocena: program wymagający, ambitny (szczególnie nr 11, 12, 22, 23). Bardzo dobra atmosfera, która sprzyjała dobremu śpiewaniu. Chór brzmiał, reagował na rękę i znaki, może w dwu, trzech kolędach zabrakło precyzji w intonacji i zestrojeniu z organami, tym niemniej występ oceniam bardzo pozytywnie. Psalmiści się obudzili, choć widac było małą tremę. Śpiew o niebo lepszy, niż na próbie:) Brawo!
Chór w składzie: p. Jola, Iza, p. Ania, Basia, Sylwia, Kamila, Magda, Michalina, Małgosia, Emila, Jacek, Kuba, Maciek, Waldek, p. Marek, p. Stasio i przy organach p. Mirek.

Parafia Rzymsko Katolicka                           
pod wezwaniem Św. Wojciecha
zaprasza na
Koncert
kolęd i pastorałek

w wykonaniu
CHÓRU „JUBILATE DEO”
oraz
Zespołu Psalmistów
Koncert odbędzie się w sobotę
Święto Ofiarowania Pańskiego
2 lutego 2013
po Mszy św. wieczornej
W kaplicy MB Kębelskiej

(Pierwotnie koncert miał się odbyć 27 stycznia
ale pojawiła się trudna do przewidzenia przeszkoda).


1 lutego (piątek) odbyła się w kaplicy próba generalna

27 STYCZNIA KONCERT SIĘ NIE ODBYŁ - ZOSTAŁ Z POWODU NIEDYSPOZYCJI DYRYGENTA PRZEŁOŻONY NA 2 LUTEGO.


19 stycznia - spotykamy się na próbie, w czasie której przygotowujemy się do koncertu kolęd. Po rozśpiewce ćwiczymy wszystkie przewidziane na koncert utwory w składzie: p. Jola, Basia, Iza, p. Ania, Magda, Kamila, Jacek, Waldek,

13 stycznia - Nagrania w kaplicy MBK ciąg dalszy. Tym razem w składzie: p. Jola, Basia, p. Ania, Sylwia, Magda, Kamila, Emila, Małgosia, Jacek, Kuba, Waldek, p. Marek i p. Stasio oraz p. Mirek nagrywamy: Północ już była, Pokłon Jezusowi, Witaj Jezu ukochany, Jezusek czuwa, Dzisiaj w Betlejem, Lulajże Jezuniu i Hola, hola.

5 STYCZNIA 2013 - CHÓRALNE SPOTKANIE OPŁATKOWE. Wraz z ks. prob. Jerzym Ważnym, ks. infułatem Janem Pęziołem, ks. Arturem Surą dzielimy się opłatkiem i kolędujemy. Tak od 19.15 do ... 23:). A wcześniej .... spotykamy sie o 17 -tej i po rozspiewce śpiewamy na mszy o 18.00 w naszej kaplicy MBK. Tu chór z towarzyszeniem p. Mirka wykonuje Tryumfy i Wesoły nam ten to dzień oraz a cappella Stała nam się nowina.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego