KALENDARIUM 2011 - Chór Jubilate Deo/Wąwolnica, Polska/

web site traffic statistics
Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

KALENDARIUM 2011

KALENDARIUM JUBILATE DEO

30 XII - próba przed wyjazdem do Lublina

26.XII - Chór śpiewał na Mszy o 10.30. Rozśpiewka godzinę wcześniej. Ćwiczymy i śpiewamy na Mszy Wesoły nam ten to dzień, Pokłon Jezusowi, Stała nam się nowina i Dziś dzień wesoły. Przed mszą idziemy do ks. Jana z życzeniami imieninowymi. Śpiewa się świetnie!

24.XII Wreszcie nadszedł dzień oczekiwany. Próba o 22.45. Ćwiczymy, po 25 min. rozśpiewce: Cicha noc, I kolęda, Północ już była, Hola, hola i Hej, bracia (te śpiewamy przed Mszą w czasie dzielenia się przez wszystkich "pasterkowiczów" opłatkiem oraz śpiewane w czasie Mszy: Gdy się Chrystus, Pieśń o Narodzeniu Pańskim, Jezusek czuwa i po zakończeniu Hej w dzień Narodzenia. Wspólnie ze zgromadzonymi śpiewamy: Wśród nocnej ciszy, Dzisiaj w Betlejem, Do szopy, W żłobie leży i Bóg się rodzi. Wyjątkowość tego dnia (a raczej nocy) sprawia, że frekwencja, zaangażowanie i brzmienie stoją na wysokim poziomie. Śpiewali:
Magda M., Natalia, Małgosia, Kamila, Jolanta G., Basia, Iza, Sylwia, Magda, Kasia Wawer, Jacek, Wojtek, Kuba, Janek, Maciek, Łukasz, Waldek, Stanisław B., Mateusz oraz Mirosław G.

23.XII - próba z myślą o Pasterce i festiwalu w Lublinie. Prowadzi p. Mirek.

16-17 grudnia. Święta tuż, tuż. Chociaż przydałby się oddech po operacji "Kraków", ćwiczymy z myślą o nadchodzących Świętach i okresie Bożego Narodzenia.

10-11.XII KRAKÓW. Wyjeżdżamy o godz. 6.30, drogą przez Annopol, bez zakłóceń, ok. 12 jesteśmy na miejscu. Po rozlokowaniu w hotelu i obiedzie pierwszy "rozruch" i o godz. 15 idziemy (ścisłe centrum) do kościoła św. Piotra i Pawła, gdzie od rana trwają przesłuchania, stąd idziemy do LO w okolicach Podzamcza, gdzie bezpośrednio przygotowujemy się do przesłuchań i z przewodnikiem wracamy do kościoła. O godz. 16.30 wykonujemy: Pieśń o Narodzeniu, Hej, w dzień Narodzenia, Hola, hola i Pokłon Jezusowi. W niedzielę od rana ruch: po wczesnym śniadaniu rozśpiewujemy się i ćwiczymy repertuar na Msze św. i koncert, który ma miejsce u Marianów w par. NMP z Lourdes na Misjonarskiej. Śpiewamy m.in. Ubi caritas, Ave verum oraz Ave Maria, Pie Jesu, Laudate Dominum i Laetatus sum. Kościół posiada świetną akustykę, co sprawia, że się śpiewa lekko (i czasami za szybko, zwłaszcza Laetatus!:). Po koncercie równie szybko się zbieramy i wyruszamy na poszukiwanie pożywienia, a konkretnie Pub'u Bordo na Gołębiej obok krakowskiego rynku. Czas wolny i powrót do hotelu, gdzie przygotowujemy nasz utwór na koncert galowy: Laudate Dominum M. Sawy. Koncert miał rozpocząć się o godz. 19.30 ale w dzisiejszym dniu ma miejsce niezwykła uroczystość. Kardynał St. Dziwisz wprowadza do Bazyliki Mariackiej nowego proboszcza w czasie mszy, która rozpoczęła się o 18.30. Koncert Galowy rozpoczyna się o godz. 20.15. Występujemy jako 5 w kolejności chór i wrażenia są wspaniałe: świetnie się śpiewa, a niezwykłość miejsca, wspaniały ołtarz Wita Stwosza i przepięknie odnowione wnętrze potęgują te odczucia. Prezentują się kolejne chóry, co ciekawe, przeważają chóry zagraniczne: z Wielkiej Brytanii, Włoch, Norwegii, Rosji, Ukrainy, Łotwy, Węgier, RPA i Singapuru. A wśród nich chór z Wąwolnicy, chyba jedyny z tak małej miejscowości. Niektóre wykonania na poziomie niemal kosmicznym (chór młodzieżowy z Singapuru i żenski z Łotwy). W ogóle poziom jest bardzo wysoki. Stąd nietrudno się domyślić, że na ostateczny werdykt czekamy z małym niepokojem. Ok. 22.30 ma miejsce ogłoszenie wyników. Międzynarodowe jury (Włochy, Wielka Brytania, Estonia, Czechy i Polska) przyznaje nagrody w poszczególnych kategoriach. Dochodzimy do chórów kameralnych: Brązowy Dyplom i III miejsce zdobywa z liczbą punktów 71 chór ... JUBILATE DEO z Wąwolnicy POLSKA!!! Radość ogromna!!! Wracamy na skrzydłach do autokaru i o 23.15 wyruszamy w drogę powrotną. Parę minut po 3 jesteśmy w Wąwolnicy. A uczynili to:
Magda M., Natalia, Małgosia, Kamila, Michalina, Jolanta G., Ola, Basia, Iza, Sylwia, Jacek, Wojtek, Kuba, Janek, Maciek, Waldek, Mariusz, Stanisław B., Mateusz, Mirosław G. i Adam Ł. Byli z nami: pani Irena Michota, Konrad Cichocki, Martyna Kręgiel, Nina i dwaj reporterzy z Lublina.


9 grudnia - próba generalna i ostatnie wieczorne ustalenia.

2 i 3 grudnia - ostre ćwiczenie przed wyjazdem. I pełna mobilizacja. Przed nami 3 występy w Krakowie. I próba pogodzenia rosnących emocji z dążeniem do coraz lepszych wykonań. Ale nie poddajemy się, przed nami jeszcze 2 próby.

25 listopada piątek -
z racji sobotniego nabożeństwa o uzdrowienie (1,5 tysiąca ludzi!) tylko jedna próba. 4S,5A,3T i 2 B, a więc bez szaleństwa. Ćwiczymy kolędy konkursowe i utwory "mszalne" do Krakowa.


19 XI sobota - miały być dwie, a była jedna. Próba. Skład bardzo dobry: 5S, 5A,3T i 4B. Ćwiczymy technikę panowania nad swoim głosem i oddechem. W planie był duży repertuar kolędowo - "świecki":) Co to znaczy świecki? Po prostu niekolędowy. A to z myślą o wyjeździe. Świetna atmosfera + p. Mirek, który wzbogaca nasze ćwiczenia swoimi uwagami. Mam nadzieję, że basy pozytywnie odbiorą dzisiejsze ćwiczenia i słowa:)

11 i 12 XI - myślami jesteśmy w Krakowie ale nie tylko. Na poważnie rozpoczynamy spotkanie z kolędą, próby prowadzone są przede wszystkim z myślą o emisji i technice śpiewu. Frekwencja "wymienna": 11/11, w sumie 17 osób się na próbach pojawiło ( w tym dwie, których juz dawno nie widziałem, co swiadczy o tym, że wyjazd już blisko:) Ale nie każdy pojedzie:(

5 listopada - punktualnie o godz. 10 ks. Jan rozpoczyna w bazylice swą opowieść o Matce Bożej Kębelskiej. Zaraz po niej robimy wspólną rozśpiewkę oraz ćwiczymy utwory, które w czasie Mszy św. będziemy wykonywać razem: Alleluja Pałki, Ave verum Mozarta, Matko Kościoła M. Machury oraz Mszę gregoriańską 8/18. O 11.15 czas na próby "własne". W tym celu rozchodzimy się znajdując miejsca w bazylice i Domu Pielgrzyma. O 12 rozpoczęła się Msza, którą w intencji chórzystów odprawił proboszcz naszej parafii ks. Jerzy Ważny. To wspaniałe odczucie, gdy dosłownie wszyscy uczestnicy biorą czynny udział w śpiewie. Poza utworami chóralnymi śpiewamy Gwiazdo śliczna, wspaniała, Składamy Ci, Ojcze i Zbliżam się w pokorze i Dziękujemy Ci, Ojcze nasz. Bezpośrednio po Mszy rozpoczynamy chóralny koncert. Każdy z chórów wykonuje 3 - 4 utwory, w tym obowiązkowo utwór maryjny. Przed ołtarzem pojawiają się kolejno chóry: z Niedrzwicy Dużej, Puław, Nałęczowa, dwa z Lublina, z Bełżyc i nasz. Akustyka bazyliki pomaga bardzo w śpiewie, a wszyscy widać, że naprawdę bardzo się starają. Każdej prezentacji towarzyszyły długie oklaski. Na zakończenie każdy chór otrzymał dyplom, pamiątkowy plakat oraz statuetkę Matki Bożej Kębelskiej. Dalsza część spotkania miała miejsce w jadalni w Domu Pielgrzyma. Po godzinie 16 mogliśmy sobie powiedzieć: chyba się udało ...

4 listopada - próba generalna w bazylice

28 i 29 X - w piątek 10, w sobotę 14 osób+11 psalmistów. Pierwsza wspólna próba. Pracy jeszcze przed nami dużo ale najważniejsze, że droga jest pewna, tyle, że długa.

21.X - Spotkanie miało kształt powiększający; najpierw Sylwia i Janek, po nich Maciek i Kamila, następnie Magda i p. Stasio, wreszcie Waldek i Kuba. Usprawiedliwieni: p. Jola, Małgosia, Iza, Basia, Emila, Mateusz, Paweł, Natalia i Michalina. Pozostali - cisza. Ćwiczyliśmy w szczegółach Laetatus'a, Mszę 8/18 oraz stare - nowe kolędy i pastorałki.


14 - 15 X piątek/sobota - po raz pierwszy pojawiają się kolędy  i znane z poprzednich prób utwory przygotowywane z myślą o najbliższej przyszłości. Jedziemy do Krakowa! Sobotnia próba rozpoczyna się po koncercie papieskim, w którym wystąpiła młoda ukraińska śpiewaczka Luba Skyba.

7 - 8 października - ćwiczymy: Matko Kościoła, Ave Maria de Vittorii, Lacrimosa Mozarta, Już się zmierzka, Pie Jesu, Laetatus, Magnificat Różyckiego, Msza 8/18. Skład niezły: 3 S, 4 T, 4A, 4B. Do normalności jednak daleko:)

Postanowiliśmy w najbliższym czasie aktywnie ożywić i współtworzyć życie muzyczne poprzez spotkania chóralne i koncerty. 5.XI organizujemy (m.in. NASZ CHÓR) I SPOTKANIE CHÓRALNE W WĄWOLNICY. Wystąpi 7 (!) chórów, w tym nasz. Wysłaliśmy zgłoszenie na międzynarodowy festiwal chórów do Krakowa - czekamy na odpowiedź. W styczniu planujemy min. 2 wyjazdy "kolędowe", w tym jeden w formie konkursu. A poza tym normalna praca zgodna z kalendarzem liturgicznym. Dlatego warto się spotykać, ćwiczyć i wspólnie wzbogacać. Zachęcam do aktywności, obecności i punktualności. Bądźcie jak dotychczas pełni zapału i chęci do życia!


1 października sobota - Robimy właściwie to samo, co wczoraj; włączamy ponadto Laetatus'a Gorczyckiego i generalnie na tym utworze (wraz z p. Grusiewiczem) się skupiamy. Skład ciekawy: 2S, 1A, 4T, 1B.

30 września - ćwiczymy: Matko Kościoła, Ave Maria de Vittorii, Lacrimosa Mozarta, Już się zmierzka, Pie Jesu - a właściwie dopracowujemy szczegóły: oddech, końcówka, wejście, cresc. i decresc.

18 września - spotkanie chóralne na Grillowym Wzgórzu (18 - 21.30)

17 września - próba. Ćwiczymy 4 utwory: Magnificat J. Różyckiego, Już się zmierzcha Wacława z Szamotuł, Matko Kościoła i Lacrimosa z Requiem Mozarta. Skład niewielki ale próba udana. Rozmawialiśmy o najbliższych planach: spotkaniu chóralnym w paxdzierniku i planowanym wyjeździe na Festiwal do Krakowa.

4 września - Najpierw  o pogodzie. Wspaniała: słońce i ciepło, nawet bardzo, poza tym brak wiatru, co przy śpiewie na otwartym terenie było dobrym znakiem. O 10 minut 10 rozpoczynamy wspólną godzinną rozśpiewkę: 2 chóry i dziecięca schola, w sumie 56 osób. O 11.30 jesteśmy na wzgórzu maryjnym, gdzie tłum przybywających na główną Mszę stopniowo gęstnieje. Pierwsze nasze śpiewy, to Ave Maria T. de Vittorii, pieśni do MBK, chór z Bełżyc wykonuje pieśń Bogurodzico, Dziewico. Do akcji wkracza orkiestra dęta (dużo młodych twarzy!). W czasie procesji na wejście chóry wykonują pieśń do MBK Zdrowaś Maryjo Kębelska, po czym wszyscy z towarzyszeniem orkiestry śpiewamy Gwiazdo śliczna wspaniała. W czasie Mszy, której przewodniczy Bp M. Cisło, a homilie głosi nuncjusz apostolski Abp Henryk Nowacki śpiewamy mszę gregoriańską VIII/XVIII, Alleluja przed ewangelią P. Pałki, gregoriańskie i chóralne (Durufle) Ubi caritas, Ave verum Mozarta, Locus iste Brucknera i jako zwieńczenie Alleluja z oratorium MESJASZ J.F. Haendla. Śpiewa się bardzo dobrze z racji dobrego nagłośnienia i wyrównanego brzmienia we wszystkich głosach jak również świetnego towarzyszenia (organy - dr M. Grusiewicz).
Serdecznie dziękuję wszystkim bez wyjątku chórzystom z Jubilate Deo, Lutni i Psallite Deo za świetną współpracę i troskę o piękny śpiew. Za działanie na rzecz chóru w czasie tych dwóch ciężkich dni w szczególności chcę podziękować: Magdzie M., Natalii, Jankowi, Jankowi, Michalinie, p. Konradowi, p. Joli, Oli, Maćkowi, Basi, p. Kasi S., p. Kasi Ś., p. Renacie, p. Krystynie z córką, p. Łucjanek, p. Duńskiej, Pawłowi K., Adrianowi, Jackowi, Wojtkowi, Waldkowi oraz Małgosi, Patrycji, Marcinowi, Łucji i Helenie. Dziękuję p. Mirkowi za wkład artystyczny.

2 września, piątek - ostatnia próba przed ...


28 sierpnia - wieczorna próba z chórem z Bełżyc

26 sierpnia - Ur. MB Częstochowskiej. pierwsza próba po przerwie

29.VII - 3.VIII.2011 - Pobyt chóru w Czechach, śpiew w Pradze (Kościół pw. Dzieciątka Jezus) oraz na Mszach świętych w Benesovie i Petrovicach, zwiedzanie Pragi, Kutnej Hory i Kolina.

ROZPOCZYNA SIĘ OKRES OKRES WAKACYJNY. DLA NAS TO RÓWNIEŻ CZAS PRZYGOTOWAŃ DO WYJAZDU, STĄD WAKACYJNE SPOTKANIA I ... PRÓBY: 24 I 27 LIPCA.

30 czerwca - Oktawa Bożego Ciała. Śpiewamy w czasie Mszy i procesji. Program niemal identyczny jak w Boże Ciała z tym, że w czasie Komunii zamiast Panis angelicus śpiewamy Dzięki Ci, Panie. Skład, co zrozumiałe, trochę mniejszy ale nie stanowi to przeszkody: chór brzmi i w bazylice i na powietrzu.

29 czerwca - próba

24 czerwca - próba


23 czerwca - Nad ranem, ok. godz. 5 lunął deszcz. Tak mocny, że obudził i, nie ma co ukrywać, trochę przestraszył. Bo dziś uroczystość i procesja Bożego Ciała. Nie musze więc tłumaczyć, skąd ten niepokój. Na szczęście ulewa była krótka i już się nie powtórzyła, a w czasie procesji świeciło słońce. Próba tradycyjnie godzine przed, czyli o 10.00. Przygotowaliśmy na dziś w kolejności: Alleluja P. Pałki, Panis angelicus Francka (I. Grusiewicz solo), Mszę gregoriańską VIII, a na procesję nasz patent: tekst Ave verum Corpus natus de Maria Virgine w 4 różnych opracowaniach: gregoriańskim, Gounoda, Mozarta i Saint - Saens'a. Na zakończenie opracowane chóralnie Te Deum. Jak widzę śpiew w dzisiejszym dniu: przede wszystkim prowadzenie i dyrygowanie chórem sprawia przyjemność. Śpiewamy w składzie mocno poszerzonym (grupa psalmistów), co stawia nowe wyzwania i jest dobrą przesłanką na przyszłość. Brzmienie jest wyrównane, w każdym głosie jest pewność w śpiewie. Błędy się oczywiście zdarzają: w wejściach, intonacji, czasami w strojeniu. Ale jest to coś: jest brzmienie. I to bardzo cieszy.

21 czerwca - tradycyjnie, jak co roku, miało dziś miejsce spotkanie księży z całej archidiecezji połączone z nominacjami na proboszczów i wikariuszów. A my ćwiczymy (w sali i na dworze) utwory na Mszę i procesję Bożego Ciała. Piękny skład i wartościowa próba.

17 czerwca - piątkowa próba. Ćwiczymy utwory na ur. Bożego Ciała

12 czerwca - Mszą o godz. 7.30 ks. bp Artur Miziński rozpoczyna swoją wizytację kanoniczną w naszej parafii. Porządek Mszy został z tej okazji zmieniony tak, by między Mszami był czas na spotkania. I tak o godz. 9 tej rozpoczyna się spotkanie z radą duszpasterską, a w sali chóralnej prowadzona przez p. Grusiewicza rozśpiewka chóralna. O 9.30 spotkanie z KSM, Oazą i ministrantami, o 10 rozpoczyna się Msza św., w czasie której chóralnie śpiewamy Alleluja Pałki, Ubi caritas gregoriańskie i Durufle, Ave verum Mozarta i Alleluja Haendla oraz pieśni Wszystko, co żyje, Zbliżam się w pokorze i My chcemy Boga. Po Mszy bp Artur przychodzi do naszej sali chóralnej żeby porozmawiać i wspólnie się pomodlić; śpiewamy na powitanie Vivat. Krótko przed 12 kończymy spotkanie, gdyż czekają jeszcze nauczyciele, a przede wszystkim młodzież, która przyjmie za chwilę sakrament bierzmowania. Jak się okazało w przyjęciu sakramentu nastąpił mały 15 min. poślizg. W niczym to jednak nie przeszkodziło, wszyscy dzielnie wytrzymali, a w dodatku pięknie się angażowali w modlitwę i śpiewy (Duchu św. przyjdź, Przybądź Duchu św., Nie bój się, wypłyń na głębię, Pan jest mocą, O Panie, Ty nam dajesz, Będę śpiewał Tobie i Com przyrzekł Bogu.
Wracając do śpiewu chóralnego - muszę chór pochwalić, że bez względu na roszady i zmieniający się z tego powodu skład, co stałom się niemal regułą, barwa i poziom jest zachowany. Coraz więcej dostrzegam Filarów w głosach (czytaj: coraz więcej osób śpiewa pewnie i potrafi sobie niekiedy w pojedynkę bardzo dobrze poradzić)!
Do psalmistów jedna prośba. Pięknie śpiewacie! Trzymamy się zasady, że śpiewamy to, czego się uczyliśmy!!! Nie śpiewamy tego, czego się jeszcze nie uczyliśmy:)

Czerwiec, to w planie 3 uroczystości: 5. Msza prymicyjna ks. Jarka Ceglarskiego, 12. Wizytacja Biskupa Artura Mizińskiego i 23. Boże Ciało. Przeżyliśmy już pierwszą, do której przygotowywaliśmy się na próbach 3 i 4. (wcześniej też). Przepiękna uroczystość. Było wzruszenie i łzy, uroczysta oprawa, wielu gości i księży, Chór wykonał Ave verum Mozarta, Alleluja Pałki oraz Alleluja Haendla.

27 maja - Piatek. Cieszy bardzo dobra atmosfera w chórze, zaangażowanie w rozczytywaniu nowych, trudnych utworów, jednak martwi nieodpowiedzialność tych, którzy mogą przyjść na próbę ale ... nie przychodzą. Sprawy losowe się zdarzają ale nie w każdy piątek i sobotę. Ta sytuacja wpływa niestety na ogólny poziom chóru, bo trudno wykonać trudny utwór jak choćby A.M. Hoffmanna w sytuacji gdy 1/3 chóru świeci oczami i wzruszając ramionami mówi oj tam, oj tam, beze mnie też to zaśpiewacie. Otóż nie zaśpiewacie. Nie mam zamiaru, i mówię to w imieniu większości chórzystów, tkwić w muzycznym marazmie i zadowalać się tym, co łatwe i przyjemne. Proszę osoby, do których adresuję te słowa, żeby coś zmieniły w swoim podejściu do chóru. Bardzo o to proszę.

20 i 21 maja - na próbach ćwiczymy, a raczej rozczytujemy nowe utwory, m. in. Lacrimosa Mozarta, Zdrowaś bądź Maryja Góreckiego, 8 gł. Ave Maria R. Skład niestety nie najlepszy ale próby wspaniałe. Po pierwsze jakość!

Naszym udziałem we Mszy św., która została odprawiona 13 maja w naszej bazylice uczciliśmy rocznicę 92 rocznice objawień w Fatimie i 30 rocznicę zamachu na Ojca św. Jana Pawła II. Dziękuję za żywy śpiew i wspaniałą atmosferę, jaką tworzycie!!!
Śpiewaliśmy: Janie Pawle, teraz przyjdź, Ubi caritas gregoriańskie i Durufle, Ave verum Mozarta, Pan jest mocą, a po nabożeństwie majowym Cześć Maryi i chóralne opracowanie Barki.


6 maja PIĄTEK - ROZCZYTUJEMY I ĆWICZYMY NOWE UTWORY: Zdrowaś bądź Maryja Góreckiego, Ave verum Gounoda, Vivat oraz Gaude Maria Virgo Gorczyckiego

Bardzo wszystkim dziękuję za pełen zaangażowania, koncentracji i muzyki udział w niezwykłym wieczorze - dla naszego błogosławionego Jana Pawła II. Żyliśmy razem z Nim i razem przeżywaliśmy Jego pielgrzymki, wydarzenia radosne oraz dramatyczne, Jego odchodzenie. Cieszę się, że było z nami tak wiele osób! Im również dziękuję! Dziękuję osobom recytującym poezję, p. Jolancie i Izie, panu Mirosławowi, Jakubowi wraz z reporterami oraz naszym księżom i p. Łukaszowi. Pierwsze foto aut. J. Łaguna i Jakub Lis.


1 maja Beatyfikacja sługi Bożego Jana Pawła II. Po Mszy o 17 koncert dla Jana Pawła "Szukałem Was ..." przygotowany razem z psalmistami. W programie: Modlitwa za Ojca św., Pielgrzym, Ubi caritas M. Durufle+greg., Ave verum Mozarta, Ave Maria Donizettiego (p. Jola i Iza), Laetatus sum Gorczyckiego, Laudate Dominum Sawy, Laudate Dominum Nystedt'a, Radujmy się weselmy się Pałki, Alleluja Haendla i Barka w opr. chóralnym oraz poezja (Łukasz Falba, Kamila Rzeźnik, Emila Małecka, Paulina Lipczyńska, Jolanta Grusiewicz, Patrycja Saran, Michalina Klocek, Sylwia Łucjanek). Wspaniała atmosfera, wymagający program, świetna współpraca z naszymi kapłanami.

30 kwietnia - próba generalna przed koncertem

25 kwietnia. Poniedziałek Wielkanocny, a jednocześnie Suma odpustowa ku czci patrona parafii św. Wojciecha, na której śpiewamy: Kyrie VIII, Człowieku Boży, O dniu radosny, Alleluja Haendla.

24 Niedziela Zmartwychwstania. Spotykamy się tradycyjnie o 5 rano. Stopień zaspania jest zróżnicowany, niektórzy dosypiają na Mszy. Cest la vie ... Uroczystość rozpoczynamy gregoriańskim Resurrexi oraz dominikańskim Christus resurgit, po procesji chóralne Te Deum, w czasie Komunii Christus resurrexit, Radujmy się, weselmy się, Zmartwychwstał Pan Alleluja! i Alleluja Haendla, a po końcowym Otrzyjcie już łzy "tradycyjnie" Oto są baranki. Chór bardzo dobrze brzmi, bardzo dobrze śpiew w czasie procesji prowadzili p. Stanisław i Mariusz, Łukasz Falba i Wiktoria Koput bez zarzutu wykonali śpiewy między czytaniami, p. Jolanta i Iza jak zawsze zawodowo wykonały swoje partie solowe. Zespół psalmistów dzielnie i z wyczuciem włącza się (w miarę swoich możliwości) w śpiewy chóralne i wspólne (Zwycięzca śmierci, Zmartwychwstał Pan, Cały świat). Wyrazy szacunku dla wszystkich! Na koniec podziękowanie dal p. Mirosława Grusiewicza za świetny i zróżnicowany brzmieniowo akompaniament. Ale to jeszcze nie koniec. Jutro drugi dzień świętowania, w tym roku podwójnego, bo o 12.00 zostanie odprawiona Msza odpustowa ku czci św. Wojciecha.  

23 sobota. Próba o 16.30. Ćwiczymy na dziś i na jutro. Przy ołtarzu rozpoczynamy w "mniejszym" składzie (bez psalmistów, którzy dołączą w drugiej części) - Radosna Światłości i Tak upłynął dzień (świetne połączenie: p. Iwona Kużma - czytanie z Ks. Rodzaju, chór "Tak upłynął ... i Magda Michota psalmy - spokój i medytacja), potem Liturgia Słowa - psalmy bezbłędnie wykonują: Paulina Lipczyńska, Paweł Saran, Michalina Klocek i p. Stanisław Bukowski. A po liturgii idziemy z życzeniami do ks. proboszcza, bo dziś imieniny Jerzego. Plurimos annos!

22 kwietnia -Wielki Piątek. Próba o 16.45. po rozśpiewce najpierw ćwiczymy pieśni wykonywane przez chór i zespół psalmistów: Króla wznoszą się znamiona, Eli, Eli, Krzyżu święty, Stabat Mater Dolorosa, Per Crucem, Płacz, płacz, Płaczcie anieli, Wielbić Pana chcę i Odszedł Pasterz, a w drugiej części Pasję. Oprócz tego w czasie liturgii śpiewamy pieśni pasyjne: Ludu, mój ludu, Wisi na Krzyżu, Dobranoc Głowo święta, Ach mój Jezu i Jezu Chryste, Panie miły. Ocena: bardzo dobre brzmienie chóru - wyrównany skład, piękny śpiew debiutujących dzieci (Stabat Mater), świetnie śpiewają soliści - piękną barwą i z wyczuciem tekstu i melodyki, świetna pani Jolanta. Brawo!

PIERWSZY KOMENTARZ NA GORĄCO: Dziękuję za wspaniałą oprawę liturgii Wielkiego Piątku. Udało się w 100% zrealizować przygotowany repertuar i to z nawiązką. Było wszystko: śpiew gregoriański, wspólnie śpiewane pieśni pasyjne oraz utwory chóralne. Na pochwałę zasłużyli soliści: Jakub, Maciej i Łukasz, p. Jola za psalm, dzieci (psalmistki) i wszyscy chórzyści. Brawo! Oby tak dalej!

21 kwietnia - Wielki Czwartek. Próba o 17. Po rozśpiewce najpierw "zapomniane śpiewy na W. Piątek, a potem na dziś: A myśmy się chlubić+Chrystus, to nadzieja, Krzyżu Chrystusa, Kyrie VIII, Ubi caritas greg. i Durufle, Kiedy razem się schodzimy, Jezusa ukrytego, Pan wieczernik, Pan jest mocą i Wielbić Pana chcę (chór z wiernymi). PIERWSZY KOMENTARZ NA GORĄCO: Dziękuję za wspaniałe WIELKOCZWARTKOWE śpiewanie!
Nie było tych śpiewów wiele, ale najważniejsze jest to, że ludzie włączali się w śpiew, a po raz pierwszy śpiewaliśmy w mocno poszerzonym składzie. Było wzystko: i chorał i klasyka, śpiewy z Taize i pieśni tradycyjne.


20 kwietnia - pierwsza wspólna próba z zespołem PSALLITE DEO w bazylice. Początek o 18.45. Po rozśpiewce ćwiczymy w prezbiterium, a później na chórze z organami - śpiewy na W. Piątek i Rezurekcje. Kończymy ok. 20.30.

17 kwietnia - Rozpoczyna się Wielki Tydzień. Spotykamy się o g. 9.30. po porządnej rozśpiewce śpiewamy Dzięki Ci, Panie i Niewdzięczność naszych serc oraz fragm. Pasji. O 10.30 pierwsza odsłona, o 12 druga. Ocena (zabarwiona dozą subiektywności, co jest zrozumiałe, gdy się samemu w czymś uczestniczy), to najpierw plusy. Po pierwsze zgranie chóru i solistów, co pozwala na jednoliość stylu, po drugie dobre, w miarę wyrównane brzmienie chóru (5S, 5A, 4,B,2T), soliści: pochwała przede wszystkim dla Kuby za śpiew piękną barwą i w dobrym do słuchania tempie, dla Maćka za spokój (może zbyt wielki) - od razu dodam, że z pełna premedytacją - z powodu nauki - nie dręczyłem Maćka, nie chcąc go dodatkowo obciążać. Ale to się wkrótce zmieni:) Dla Łukasza za to, że jego śpiew w Niedzielę (szczeg. na 10.30) był dużo lepszy od tego, co prezentował na próbach, ale przecież o to właśnie chodzi! Ponadto wykazał się dużym opanowaniem i spokojem. Teraz minusy: minimalna detonacja (mniej, niż 0,5 tonu), co jednak skutkowało jakby ciągłym podwyższaniem tonacji, w której śpiewaliśmy. Kuba starał się za wszelką cenę nie dopuścić do obniżenia stroju, stąd te manewry. Czeka nas również dalsza praca nad umiejętnym rozluźnianiem dźwięku bez minimalnego nawet obniżania. Z przyjemnością dowiem się o waszych uwagach i spostrzeżeniach (zapraszam do naszej KSIĘGI)

14 i 16 kwietnia - ostatnie próby przed Niedzielą Palmową. W czwartek ćwiczymy utwory trudniejsze lub takie, na które wcześniej nie było czasu, a są opanowane, głównie pieśni pasyjne, po próbie wspólnej próba z solistami w bazylice. Sobota inna, niż zwykle. Spotykamy się o 11, by przygotować utwory na pogrzeb mamy ks. Józefa Brzozowskiego, który pochodzi z naszej parafii, a przez wiele lat był proboszczem w parafii w Poniatowej. Chór wykonał Kyrie z VIII mszy gregoriańskiej oraz Ave verum Mozarta i Pie Jesu Webbera z solo Jolanty i Izy Grusiewicz. Wraz z nami muzykę tworzyli pp. Danielewiczowie z Poniatowej. A wieczorem wcześniej umówiona próba w bazylice - Pasja w pełnym składzie.

8 i 9 kwietnia - dwie próby w czasie których ćwiczymy przede wszystkim Pasję z solistami i chórem, Radujmy się, Gaude Maria Virgo, Ubi caritas, pieśni o JPII. Ćwiczyli: p. Jola, Ola, Sylwia, Magda, Małgosia, Kamila, Michalina, Natalia, Emilia, Kuba, Jacek, Janek, Łukasz, p. Stasio, Waldek, Adrian i Mateusz.

1 i 2 kwietnia - w piątek ćwiczymy Pasję oraz m.in. Eli, Eli, Ubi caritas, w sobotę Litanię w sposób następujący: pierwsza godzina z podziałem p. Mirek z PANAMI, dyrygent z PANIAMI i w drugiej godzinie razem. A po próbie zostają i ćwiczą Pasję soliści - Kuba, Maciej i Łukasz.

25 MARCA - PIĄTEK, JEDYNA PRÓBA W TYM TYGODNIU. Dyrygent przeprasza za wyraźne objawy zdenerwowania, czego przyczyną był prawdopodobnie trudny dzień (Msze o 7, 9, 10.30, 12, Drogi Krzyżowe o 15 i 16.30, msza o 18, wreszcie na koniec próba chóru o 19). Niemniej takie utwory jak Laetatus i Litania pozostawiają dużo do życzenia. Poza tym ćwiczyliśmy śpiewy na Wielki Czwartek, Wielką Sobotę i Zmartwychwstanie w składzie: p. Jola, Iza, Basia, Magda, Sylwia, Magda, Małgosia, Kamila, Michalina, Natalia, Kuba, Jacek, p. Stasio, Paweł, Mariusz, Waldek oraz p. Mirek

18 i 19 marca - ćwiczymy w bardzo dobrym składzie najpierw a cappella: Pasja według św. Mateusza i pieśni pasyjne i wielkanocne, później z p. Mirkiem: Laetatus sum, Exultate Deo, Litanię Ostrobramską i Alleluja Haendla. Ćwiczyli: p. Jola, Basia, Magda, Sylwia, Ola, Magda, Małgosia, Kamila, Janek, Maciek, Kuba, Jacek, Czarek i Łukasz Falba (!),p. Stasio, Paweł, Waldek oraz p. Mirek. Świetne próby.

11-12 marca - próby dla wszystkich. Z Panem Mirkiem i Izą ćwiczymy Litanię "w całości" - piękny utwór!, poza tym pieśni na Triduum. Skład - patrz . Zapomniałbym, ćwiczyliśmy również Exultate Deo Scarlattiego.

9 marca środa - głosy męskie (
Janek, Jacek, Czarek, p. Stasio, Waldek i Adrian) - ćwiczymy Litanię i utwory na Wielki Post.

Marzec rozpoczynamy trzema spotkaniami: najpierw głosy męskie 2 i 4 marca - ćwiczymy Litanię Moniuszki oraz Eli, Eli Bardosa i Exultate Deo Scarlattiego (
Janek, Jacek, Czarek, Kuba, p. Stasio, Mateusz, Waldek i Adrian. W sobotę 5 marca głosy żeńskie (Kamila, Magda, Michalina, p. Jola, Sylwia i ........................ Magda C.!) - repertuar jak wyżej.

25 lutego - jedyna w tym tygodniu próba, bo w sobotę nabozeństwo o uzdrowienie. Ćwiczymy Gaude Maria Virgo i nowe Stabat Mater G.G. Gorczyckiego.

19 lutego sobota. Próba 0 19.00. Wcześniej, o 11 odbyły się główne uroczystości pogrzebowe w lubelskiej archikatedrze. Ćwiczyliśmy, mimo przejściowych kłopotów z oświetleniem, Mszę Sawy i Exultate Deo Scarlattiego.

13 lutego. O godz. 12 rozpoczyna się uroczysta suma, której przewodniczy ks. proboszcz. Modlimy się za duszę śp. ks. Życińskiego. Chór włączył się w śpiewy następująco: Wejście: Nieskalana (śpiew maryjny), VIII Msza gregoriańska, Locus Iste Brucknera, Ave verum Mozarta oraz pieśni: O Panie, Ty nam dajesz i Bóg nad swym ludem. Uczestniczyli: p. Jola, Basia, Magda, Michalina, Małgosia, Natalia, Kamila, Janek, Maciek, Kuba, p. Stasio, Paweł, Waldek oraz p. Mirek. Bardzo dziękuję wszystkim za zaangażowanie i wspólne muzykowanie. Mam nadzieję, że owocnie wykorzystamy nadchodzący czas.

29 STYCZNIA - ostatnia próba przed ... Plan i skład (za wyjątkiem Waldka, Mariusza i Kamilii) taki sam.


11/12 lutego - dwie próby w tak zwanym okresie przejściowym. nazywam tak okres między tradycyjnym końcem świętowania Bożego Narodzenia, a początkiem Wielkiego Postu. Ćwiczymy m.in. Exultate Deo Scarlattiego, nową Mszę Sawy oraz śpiewy na przygotowywana w niedzielę Mszę w int. zmarłego nagle ks. arcybiskupa (swoją drogą bardzo on nie lubił gdy go tak nazywano, bo brzmi rzeczywiście bardzo urzędowo. Bardzo się cieszył, gdy mówiono: ojcze).

5 lutego, w sobotę spotkaliśmy się w składzie następującym:
p. Jola, Basia, Sylwia, Iza, Magda, Michalina, Janek, Maciek, Jacek, Czarek, p. Stasio, Adrian oraz p. Mirek. Zabrakło dziś wielu osób: Kamilii, Pawła, Mariusza, Waldka, Kuby i Małgosi, Emilii, Natalii, Oli K., p. Henii i Mateusza (11 osób!!!) Pojawił się natomiast Adrian Alwan. Witaj w rodzinie! Ćwiczyliśmy: Kyrie i Agnus z Mszy Sawy, Exultate Deo Scarlattiego oraz pierwszą część z Litanii Ostrobramskiej S. Moniuszki.

30 stycznia niedziela. O godz. 16.30 rozpoczynamy rozśpiewkę (chórzyści z Nałęczowa ćwiczą od 16.00), wcześniej, bo ok. 16 przygotowujemy salę i częśc nieoficjalną. Prawie wszyscy dostosowali się do prośby i wcześniej poszli na Mszę. W czasie Mszy o 17 nałęczowski chór zaśpiewał Tryumfy i W żłobie leży, zaś po Mszy wykonał w czasie chóralnego kolędowania: Z Narodzenia Pana, A wczora z wieczora, Dzisiaj w Betlejem, Bracia, patrzcie jeno. Bylismy bardzo mile zaskoczeni pięknym brzmieniem i pewnością w śpiewie. Rzadko udaje się by w składzie, w którym większość stanowia panie, tak dobrze były słyszane głosy męskie. Widać, że pan Marcin, a może ktoś jeszcze przyłożył do tego rękę. Nasz chór zaprezentował następujący program: Hej, bracia, Wesoły nam ten to dzień, Pierwsza kolęda, Jezusek czuwa, Pieśń o Narodzeniu Pańskim, Hej, w dzień Narodzenia, Pokłon Jezusowi i Hola, hola. Dziś wyjątkowo ocenę zostawiam innym. Bardzo ucieszyła mnie i nie tylko wielka liczba słuchaczy, którzy poczuli sie na to kolędowanie zaproszeni. Magda - nigdy nie trzeba wątpić! Na zakończenie wszyscy chórzyści przed ołtarzem wraz ze zgromadzonymi zaśpiewali Bóg się rodzi. A później nastąpiła część nieoficjalna, która wspaniale dopełniła nasze spotkanie.


WIĘCEJ NAGRAŃ W FOLDERZE
CHOR JUBILATE DEO / NASZE NAGRANIA




Otrzymałem życzenia, które Wam dedykuję:

Dzisiejszego wieczoru urodzi się.  Pogoda za oknem nie ciekawa, znów szaro i brudno. Wilgoć topniejącego śniegu będzie doskwierała bardziej i bardziej. Będzie to niełatwy czas zwłaszcza na narodziny. Trudno uwierzyć, trudno się cieszyć w takim czasie. Co jednak może przynieść nadzieję w braku nadziei jeśli nie nowe życie czyli NADZIEJA. Radość za chwilę okaże się nie wymuszona i spłynie bez naszej wiedzy, wystarczy zamilknąć– bo tak czynić może BÓG.
Aby narodzony Jezus dotykał i przemieniał te głębiny naszego serca i naszego życia, które są najczarniejszą
tajemnicą i najsmutniejszą perspektywą. Aby przyszedł tam, gdzie Go nie chcą, aby rozgrzał serce, aby życie było siłą silniejszą od samotności, żalu i urazy. Aby niepotrzebna duma oniemiała na dźwięk kolędy miłości i życia.
Na rozpoczynający się 2011 rok!




 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego