KALENDARIUM 2010 - Chór Jubilate Deo/Wąwolnica, Polska/

web site traffic statistics
Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

KALENDARIUM 2010

KALENDARIUM JUBILATE DEO

30 grudnia - próba, w czasie której zmagamy się z kolędami w języku ... szwedzkim. A to w związku z planowanym na styczeń koncertem kolęd. Nie jest łatwo. Ćwiczyli> p. Jola, Basia, Sylwia, Małgosia, Magda, Kuba, Maciek, Janek, Czarek, Waldek, Paweł i Mateusz.

26 grudnia - drugi dzień świąt, niedziela ŚW. RODZINY. Po krótkiej rozśpiewce (pocz. o 9.30) idziemy do ks. Jana z imieninowymi życzeniami. Pani Henia jak zawsze nie zawodzi i z rękawa wyjmuje wierszowane życzenia. Śpiewamy Stała nam się nowina i po krótkiej rozmowie biegniemy do bazyliki, gdzie właśnie rozpoczyna się Msza. Z 30 sek. opóźnieniem śpiewamy pieśń na wejście: Anioł pasterzom mówił, na przygotowanie darów chóralne Gdy się Chrystus rodzi, na komunię Wesoły nam ten to dzień, razem Wesołą nowinę, chóralnie Witaj Jezu ukochany, razem Z narodzenia Pana i Jezus malusieńki. na zakończenia razem Pójdźmy wszyscy do stajenki i chóralne Hola, hola pasterze z pola. Z pasterkowego składu ubyli: Basia i Mariusz. Pomimo to śpiew pozostał żywy i wyrównany brzmieniowo. Doceniam fakt, że kilka osób było mocno podziębionych, a niekiedy dojeżżdżali kilkadziesiąt kilometrów, to mimo to przyszli. Tak się tworzy dobry zespół.

24 grudnia - dochodzi godz. 23. Sala chóralna powoli się zapełnia. Najpierw porządna rozśpiewka, bo wieczerza wigilijna ma swoje złe strony. Próbę kończymy kwadrans przed północą. Przed rozpoczęciem pasterki tradycyjnie wszyscy, którzy na nią przyszli, dzielą się opłatkiem między sobą i z naszymi księżmi. W tym czasie śpiewamy: Cicha noc, My też pastuszkowie, Pierwsza kolęda, hej, bracia, czy śpicie i Hola, hola. Na wejście (już razem) Wśród nocnej ciszy, Kyrie VIII, Gdy się Chrystus rodzi, chóralnie Radujcie się i Jezusek czuwa i razem Do szopy i W żłobie leży. Na zakończenie Bóg się rodzi i chóralnie Północ już była. Dobry skład, koncentracja i wyrównane brzmienie. To sprawia, że świetnie się dyryguje. Dziękuję. Śpiewali:
p. Jola, Iza, Basia, p. Henia, Sylwia, Kamila, Michalina, Natalia, Małgosia, Magda, Kuba, Maciek, Wojtek, Janek, Czarek, Waldek, p. Stasio, Mariusz i p. Mirek.

23 GRUDNIA - OSTATNIA PRÓBA PRZED ŚWIĘTAMI. Z racji spotkania, jakie urządził ks. proboszcz dla swoich współpracowników, pierwszą część prowadzi p. Mirek. O 19.45 przechodzimy do bazyliki, gdzie ustalamy ustawienie, nagłośnienie i rejestrację organów, po czym próba wybranych kolęd. Ćwiczymy w składzie:
p. Jola, Iza, Basia, p. Henia, Sylwia, Kamila, Michalina, Natalia, Małgosia, Kuba, Wojtek, Maciek, Czarek, Janek, Waldek, p. Stasio oraz p. Mirek. Jutro wigilia, próba o 23.00.

17 i 18.12 - dwie próby w prawdziwie zimowej scenerii: śnieg i mróz. Frekwencja niezła, a to co najbardziej cieszy to odpowiedzialność: podziębieni ale kto mógł, przyszedł lub dojechał. I za to dziękuję. Ćwiczymy i znane i szczególnie te najnowsze, bo święta tuż, tuż. A ćwiczyli:
p. Jola, Basia, p. Henia, Sylwia, Kamila, Natalia, Małgosia, Magda M., Kuba, Czarek, Janek, Waldek, p. Stasio i Paweł oraz p. Mirek.

10 i 11.12 - ostatnie próby przed świętami. Frekwencja niezła, tzn. zdrowi przychodzą, chorzy się leczą, wyjątek, to Ola K. i Magda C. oraz Mariusz Ch. - brak kontaktu. Ćwiczymy przede wszystkim sposób śpiewania, technikę dla lepszego jej wykorzystania w nowych i znanych kolędach i pastorałkach. Ćwiczyli: p. Jola, Basia, p. Henia, Iza, Sylwia, Magda, Kamila, Jacek, Maciek, Czarek, Waldek, p. Stasio i Paweł. Chorują: Kuba, Michalina, Natalia i Janek.

3 i 4 grudnia - ćwiczymy nowe i stare kolędy i pastorałki w składzie: Basia, Sylwia, p. Henia, p. Jola, Magda M., Michalina, Natalia, Jacek, Maciek, Janek, Czarek, Waldek, Mateusz, p. Stasio i p. Mirosław. Plany na przyszłość: 8 stycznia - wyjazd z kolędami do Bełżyc, 15 stycznia koncert kolęd ze znakomitym tenorem (niespodzianka) z Norwegii, a w wakacje (VII/VIII wyjazd do Czech).

29.XI o godz. 14.00 odbył się pogrzeb mamy naszego Wojtka Rzeźnika. Wojtkowi i całej jego rodzinie składamy wyrazy szczerego współczucia. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie, a światłość wiekuista niechaj jej świeci na wieki.


26.XI - jedyna próba w tym tygodniu. Najpierw usprawiedliwienia chorobowe: Kuba z Małgosią, Basia, p. Jola oraz Sylwia. A pozostali??? Ćwiczyliśmy w męskim składzie NOWE kolędy: Waldek, Jacek, Paweł i Czarek. Za tydzień musi się poprawić frekwencja. I Komunikacja


21.XI - niedziela. Dzień wyborów samorządowych, a dla nas dzień chóralnego spotkania w Niedrzwicy Dużej. O 14.30 rozśpiewka i krótkie przypomnienie repertuaru i o 15.15 wyjeżdżamy. O 15.50 jesteśmy na miejscu. Oglądamy kościół i ok. 16.40 rozpoczyna się Msza św. Na Mszy śpiewamy Alleluja, gregoriańskie Agnus Dei, Panis angelicus i Laudate Dominum Sawy. W kościele śpiewało się dobrze, chociaż kościół nie jest akustycznie doskonały. Po Mszy przeszliśmy do Domu Kultury - kameralne i sympatyczne miejsce. Powitała nas miejscowa orkiestra dęta, po czym nastąpiła prezentacja chórów. Jako pierwszy wystąpił chór z Kiełczewic, po nim chór miejscowy, na zakończenie "gwiazda". Zaprezentowaliśmy następujące utwory: Zdrowaś Maryjo, czysta panienko (a cappella), Jesus bleibet meine Freunde, Pie Jesu i Laetatus sum Gorczyckiego. Zaskoczeniem okazała sie akustyka sali. Słuchając wcześniejszych wykonawców można było odnieść wrażenie, że śpiewa sie lekko i w dobrych warunkach. Tymczasem ... śpiewało się  z trudem, odległy o kilka zaledwie metrów instrument był słabo słyszalny i vice versa. To sprawiło, że brakowało pewności w śpiewie. Niemniej bardzo sie cieszę z tego doświadczenia. I z faktu, że mimo tych trudności dotarliśmy do celu. Moje szczególne podziękowania kieruję do Izy. Iza - jesteś naprawdę wielka! Równie szczególne podziękowanie dla pani Joli, która pięknie pokazuje, jak śpiewać w trudnych warunkach. Dziękuję bardzo panu Mirkowi za akompaniament (trzeba zawsze słuchać żony). Dziękuję wreszcie wszystkim chórzystom: za zaangażowanie i koncentrację. A śpiewali: p. Jola, Iza, Basia, p. Henia, Sylwia, Kamila, Michalina, Natalia, Małgosia, Kuba, Jacek, Maciek, Janek, Waldek, p. Stasio, Mariusz, Mateusz i Paweł. I jeszcze jedna uwaga techniczna: potraktujmy KSIĘGĘ GOŚCI jako instrument do szybkiej komunikacji. Proszę o wpisy dotyczące na przykład niedzielnego wyjazdu.

18 i 19.X - dwie ostatnie próby przed wyjazdem. Niezła frekwencja i szlifowanie a cappella. Repertuar:
Kyrie i Agnus Dei z VIII Mszy gregoriańskiej, Alleluja Pałki z wersetem (a cappella), Panis angelicus Francka, Laudate Dominum Nystedt’a, Laudate Dominum Sawy, Ave Maria Liszta, Zdrowaś Maryja (a cappella), Jesus bleibet J.S. Bacha, Pie Jesu, Laetatus sum Gorczyckiego. Ćwiczyli: Kuba, Małgosia, p. Stasio, Mariusz, Natalia, Iza, p. Henia, p. Jola, Basia,  Sylwia, Michalina, Maciek, Jacek, Janek i Waldek. Jest pan Mirek.



13.XI - sobota. Piękny trzynasty. Piękny, bo skład piękny: sopran: p. Jola, Basia, p. Henia, Sylwia; alt: Kamila, Michalina, Małgosia, Natalia; tenor: Jacek, Kuba, Czarek; bas: Waldek, Mariusz, Paweł, Janek. Pan Mirek. Ćwiczymy: Zdrowaś Maryja, Póki żyję, Ave Maria, Pie Jesu, Jesus bleibet, Laudate Dominum i Laetatus sum. Wcześniej dużo ćwiczeń na "bliski dźwięk", oddech, kończenie frazy.

11.XI. Piękny dzień, porządek Mszy niedzielny. O 9.30 pan Mirek prowadzi rozśpiewkę w sali chóralnej. Nie było łatwo. Śpiewa się dobrze, w oczach chórzystów widać koncentrację i zaangażowanie. Jest brzmienie. Dziękuję za to wszystkim chórzystom i p. Mirkowi! A śpiewali
p. Jola, Basia, Ola, Sylwia, Michalina, Kuba i Małgosia, Maciek, Jacek, Janek, Czarek i Waldek. Jest pan Mirek.

10.XI próba nadzwyczajna z racji przypadającej jutro 92 rocznicy odzyskania niepodległości. Przygotowujemy repertuar na Mszę o godz. 10.30. A będzie to: Gaude Mater, Alleluja Pałki, Ave verum Mozarta i Laudate Nystedt'a. Zacznę od nieobecnych: chorują Kamila i Magda M., nie mogli być Kuba, Małgosia, Mateusz, Paweł, p. Stasio, Natalia, Iza, Magda, p. Henia, Wojtek. Nieźle ... Ćwiczyli: p. Jola, Basia, Ola, Sylwia, Michalina, Maciek, Jacek, Czarek, Janek i Waldek. Jest pan Mirek. Jutro mają dojechać i śpiewać Kuba i Małgosia.

5.XI - próba w małym składzie: Basia, p. Henia, Sylwia, Natalia, p. Stasio i Waldek. Szlifujemy Laetatus'a, Exultate Deo, Ave verum Sa-Sae. W sobotę próba się  nie odbyła, informacja o tym nie ukazała się na czas na stronie z powodu awarii sieci. Przeprosiny w imieniu operatora.

29 i 30.X - ćwiczymy  przede wszystkim technikę śpiewu potrzebną do wykonania Laetatus'a: pierwsza część próby to przede wszystkim ćwiczenia rozluźniające, w piano, z dźwiękiem "na przodzie", pochody szestnastkowe, oddech. Poza tym: Ave Maria Liszta, Pie Jesu Webbera (to w piątek), + Ubi caritas, Póki żyję i Litanię Moniuszki. Ćwiczyli:
Basia, p. Jola, p. Henia, Iza, Sylwia, Magda, Magda, Natalia, Michalina, Maciek, Waldek, Paweł i Janek oraz p. Mirek.  

Zmarł tato Emilki. Pogrzeb odbył się w środę 27.10.2010 o 13.00 w naszej bazylice. Dla pani Krystyny, Emilki i jej siostry szczere wyrazy współczucia od wszystkich chórzystów. "Daj mi poznać drogi Twoje, Panie, i naucz mnie Twoich ścieżek! Prowadź mnie według Twej prawdy i pouczaj, bo Ty jesteś Bóg, mój Zbawca, i w Tobie mam zawsze nadzieję. Wspomnij na miłosierdzie Twe, Panie, na łaski Twoje, co trwają od wieków. Nie wspominaj grzechów mej młodości <ani moich przewin> ale o mnie pamiętaj w Twojej łaskawości ze względu na dobroć Twą, Panie! Pan jest dobry i prawy: dlatego wskazuje drogę grzesznikom; rządzi pokornymi w sprawiedliwości, ubogich uczy swej drogi".

Ks. Krzysiu, dziękujemy za wspólnie spędzony czas, za wspólne śpiewanie, za spotkania opłatkowe, a przede wszystkim za współtworzenie Pasji, Exsultetu i innych śpiewów liturgicznych. Życzymy powodzenia na nowej drodze, Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej. Za wszystko dobro DZIĘKUJEMY!!!


22 października - próba. Zapowiadała się kiepska frekwencja, myślałem nawet o odwołaniu próby, a tu proszę: Kuba i Małgosia (oklaski), Kamila (oklaski), Jacek (oklaski) i dla pozostałch: Basia, p. Henia, Sylwia, Magda, Natalia, Czarek, Waldek, Paweł i Janek - też wielkie oklaski. Co ćwiczyliśmy: Exultate Deo, Locus iste, Głoś imię, czego chcesz od nas, Panie, Miłosierny Pan i łaskawy. W między czasie dotarła do nas smutna wiadomość - czekamy na potwierdzenie.
21 listopada zaś planujemy wyjazd do Niedrzwicy k. Lublina, dokod zostaliśmy zaproszeni. Będzie tam również chór z Ukrainy oraz chór miejscowy.

15-16 października. Ciekawe próby i niepowtarzalne. Po pierwsze pojawiła się nasza Magda kochana i Kuba i Mariusz. Po drugie ćwiczemy ciekawe utwory: to, co tydzień temu + Ubi caritas i Locus iste. Po trzecie wreszcie wstąpił do nas ks. Krzysio i oznajmił, że ... odchodzi z naszej parafii. Po tylu latach wspólnej pracy i szczerego zrozumienia, wielkiej osobistej przyjaźni ciężko o tym pisać. C'est la vie.
Ćwiczyli: p. Jola, Sylwia, Basia, Magda, p. Henia, Natalia, Magda, Michalina, Maciek, Kuba, Czarek, Waldek, Paweł, Janek, Mariusz i p. Mirek

8-9 października - dwie próby, na których ćwiczyliśmy, podobnie jak tydzień temu Litanię Moniuszki, Exultate i 3 nowe. Ćwiczyli: p. Jola, Basia, Sylwia, p. Henia, Magda, Michalina, Natalia, Janek, Waldek i Paweł oraz p. Mirek. Moniuszko wspaniały i bardzo wymagający. SZKODA TYLKO, ŻE DUŻA CZĘŚĆ CHÓRZYSTÓW NIE WIDZIAŁA GO JESZCZE NA OCZY.

2 października - próba inna, niż wcześniejsze. P. Mirek w swoim żywiole. Nie oddał nawet minuty na ćwiczenie innych utworów. Niemal pełne 2 godziny poświęcone na Litanię Ostrobramską Moniuszki. I bardzo dobrze, bo małymi kroczkami chór zaczyna się oswajać z tym dosyć trudnym utworem. Skład: p. Jola, Iza, Basia, Sylwia, P. Henia (po dłuższej przerwie - witamy!), Natalia, Michalina, Janek, Jacek, Waldek, Mariusz i Paweł.

1 października - próba, na której ćwiczymy 3 nowe utworki: Głoś imię Pana, Miłosierny Pan i łaskawy oraz Czego chcesz od nas Panie. Piszę utworki, bo sa nieduże i niezbyt trudne. Poza tym Exsultate Deo Scarlattiego - to jest coś! Ćwiczyli: p. Jola, Basia, Ola, Sylwia i p. Henia (po dłuższej przerwie), Natalia, Jacek, Waldek i Paweł.

W niedzielę 26.09 na Mszy św. o g. 17 śpiewała Urszula Jankowiak - mezzosopran, solistka Teatru Wielkiego w Poznaniu, której miałem przyjemność akompaniować. Z tow. organów wykonała Ave Maria Schuberta i Panis angelicus Francka. Niesamowity głos i piękne wykonanie. Brawo!

24 września - próba. Ćwiczyliśmy: Jubilate Deo Sandvolda, Missa brevis Lottiego, Exultate Deo Scarlattiego i Laetetuss'a. Dziękuję obecnym, a ćwiczyli: p. Jola, Basia, Sylwia, Michalina, Magda, Waldek, Paweł i Janek. Nieobecni: Natalia (uspr.), ... Kamila ... Ola ... Magda C. ... Mariusz ... p. Stanisław (uspr.) ... Jacek ... Kuba i Małgosia ... Mateusz ... Maciek i Iza (uspr.), Emila (uspr.)

***
Będzie dobrze, jeśli ruszymy nasze myśli w stronę przyszłego roku. Mam na myśli plany, o których rozmawialiśmy.
W wielkim skrócie:
wariant 1:  Rzym (tylko) , z dofinansowaniem (do 10 dni)
wariant 2: Asyż, Rzym, San Giovanni Rotondo (O. Pio), Loreto, Monte Cassino, z dofinansowaniem -  (trasa objazdowa) - termin: I/II albo V albo VIII albo X/XI. Jeśli w przyszłym roku byłoby to z różnych względów trudne, toooo ....
wariant 3: ALTERNATYWA - Czechy (do 7 dni), termin wakacyjny
***

17 i 18 września 2010 - dwie próby w składzie bardzo kameralnym, a jednocześnie bardzo mocnym. Świetnie się ćwiczyło. tym bardziej, że były to utwory bardzo świeże, niektóre mało znane, i nie ma co ukrywać, trudne. Ćwiczyli:
p. Jola, p. Mirek, Basia, Iza, Sylwia, Michalina, Waldek i Maciek. Usprawiedliwili się: Janek, Natalia, Paweł.

5 września 2010 - po sobotnim, pogodnym dniu niedziela wita nas chmurami i deszczem. Msza o 9.30 w bazylice. W jej trakcie przestaje padać, wynosimy organy na wzgórze. 010.10 rozpoczynamy rozśpiewkę chórów w naszej sali chóralnej. Po niej na pierwszy ogień idą utwory, które wymagają największych prac: Alleluja, Ubi caritas i Te Deum. Potem ćwiczymy wszystkie we właściwej kolejności. Nie pada. O 11.40 przechodzimy na wzgórze i ustawiamy się na specjalnym podeście. Śpiewamy za wyj. Laudate Dominum wszystkie przygotowane utwory. Oczywiście są one przeplatane śpiewami wiernych z towarzyszeniem orkiestry i ks. Ryszarda Juraka. Na placu zgromadziło się nadspodziewanie (jak na tak niepewną pogodę) wielu pielgrzymów. Suma kończy się ok. 14.15. Przechodzimy do naszej sali, gdzie przygotowaliśmy wraz z ks. proboszczem poczęstunek. Ocena: stawiam ocenę dobrą z plusem, bo do profesjonalizmu jeszcze nam trochę brakuje (mówię majac na myśli obydwa chóry). Praca nad emisją, oddechem i śpiewanymi utworami, to klucz do jeszcze lepszego śpiewania. Muszę pochwalić wszystkich bez wyjątku za żywą współpracę, zaangażowanie i dyscyplinę. Jedyny utwór, który mogłem usłyszeć tak, by ocenić (Ave verum) brzmiał bardzo dobrze - słyszałem wszystkie głosy i chór "brzmiał". Pomijam fatalne wpadki akustyków, którzy nie potrafili usunąć pojawiających się dudnień. Jako ciekawostkę podam jednak, że moi bliscy słuchali nas w... Stanisławce (ok. 2 km).
Śpiewali: chór LUTNIA z Bełżyc oraz:
p. Jola, Iza, Basia, Sylwia, Ola, Michalina, Magda, Natalia, Małgosia, Mariusz, Maciej, Jacek, Kuba, Janek, Waldek, Mateusz, p. Stasio, Jadzia.

Drodzy chórzyści

Pragnê gor¹co podziêkowaæ za wszystko, co zrobiliście, aby nasz udzia³ w obchodach XXXII rocznicy koronacji MBK by³ jak najbardziej udany. Dziêkujê za wspania³¹ wspó³pracê w ostatnich dniach, za dyscyplinê (brak widocznych oznak marudzenia i okazywanego zmêczenia ;) Na miarê mo¿liwości czasowych i kadrowych uda³o nam siê dopracowaæ repertuar na tyle, ¿eby ze spokojem ruszyæ na plac maryjny i zaśpiewaæ przed kilkoma (kilkunastoma?) tysi¹cami ludzi. Nie ka¿dy ma tak¹ mo¿liwośæ.
Dziêkujê sopranom: ¿onie naszego mistrza - akompaniatora, ¿onie naszego dyrygenta, córce ze znanej muzycznej rodziny, córce bardzo dobrej matematyczki i córce, która i w nazwisku ukry³a piêkne imiê.
Dziêkujê altom: ¿onie Jakuba, córce Mariusza, córce Adama i Ewy
(teraz jest jasne, jak się nazywało pierwsze biblijne dziecko płci żeńskiej), córce Paw³a i dziewczêciu, które od czasu do czasu siê u nas pojawia.
Dziêkujê tenorom: mê¿owi Ma³gosi, ojcu Agatki, synowi Katarzyny, synowi ze znanej muzycznej rodziny.
Dziêkujê basom: mistrzowi wśród hydraulików i psalmistów, mistrzowi organów (ulubione - drewniane), mistrzowi kielni i synowi Grzegorza.
Dziêkujê wreszcie mê¿owi naszej specjalistki od ludzkiej psychiki - bez niego by³oby
zupełnie inaczej.
Dziêkujê za stronê muzyczn¹ jak równie¿ za pracê na rzecz chóru. Wszystkim, którzy siê w ni¹ zaanga¿owali. Nie dotar³y do mnie ¿adne narzekania, b¹dź skargi. Chcê, ¿ebyście wiedzieli, ¿e to strasznie pomaga i mobilizuje!
Dziêkujê rodzicom: mamie Janka "Zamoyskiego", mamie Paw³a "ministranta", mamie Czarka "harcerza", mamie świe¿o poślubionej Emilly, ojcu zorganizowanej Magdy za pomoc.
Dziêkujê za pyszne (naprawdê - próbowa³em!) ciasta: Paniom Kasiom, p. Saran, p. Joli, p. Basi.
Dziêkujê p. Joasi - gospodyni i jej pomocnikom za przygotowany poczêstunek
Dziêkujê naszym pomocnikom: Marcinowi
Michocie, Mateuszowi K³osiñskiemu (czas wracaæ!), Mateuszowi Kamiñskiemu, Adasiowi i Agatce.
Dziêkujê wreszcie naszym przyjacio³om z Be³¿yc - za wspania³¹ wspó³pracê i wspólne muzykowanie w czasie tegorocznych uroczystości.
Dziêkujê!!!

ps. Jeśli kogoś pomin¹³em - proszê o informacjê  


27 SIERPNIA PIĄTEK - wspólna próba. Było nas ok. 40 osób. po rozśpiewce w sali chóralnej, przeszliśmy do bazyliki, gdzie wraz z p. Mirliem i Piotrem Tokarczykiem ćwiczyliśmy: Kyrie i Agnus Dei, Zdrować Maryja (Piotr), Póki żyję (AŁ), Gaude Mater (Piotr), Alleluja (AŁ), Ubi caritas (AŁ), Ave verum (Piotr), Panis angelicus (Piotr), Laudate Dominum (AŁ). Ocena: jeszcze za mało życia i zgrania. Niektóre utwory są jeszcze świeże i wymagają dopracowania. Ale wszystko na dobrej drodze. Z naszej strony śpiewali: p. Jola, Iza, Basia, Sylwia, Michalina, Magda, Kamila, Natalia, Małgosia, Mariusz, Maciej, Jacek, Kuba, Janek, Waldek, Mateusz.

22 sierpnia - niedziela. O 8.00 rozśpiewka, czyli próba wybudzenia. po rozspiewce prowadzonej przez p. Mirka ćwiczymy: Zdrowas Maryja, Chwalcie Pana i Laetatus sum. A na Mszy o 9.00 (cel. ks. proboszcz) śpiewamy ponadto Kyrie i Agnus z VIII Mszy greg. i piesni: Boże, zmiłuj się nad nami, Idzie, idzie Bóg prawdziwy i Weź w Swą opiekę. Skład jak wczoraj + Maciek i p. Stasio. Śpiew oceniam na ocenę dobrą+. Dziękuję wszystkim bez wyjątku.

21 sierpnia w piątek spotykamy się na jedynej w tym tygodniu próbie:
p. Jola, Basia, Ola, Sylwia, Michalina, Magda, Natalia, Jacek, Janek, i Waldek. Tytuł próby: Laetatus sum Gorczyckiego. A potem rozmowa na temat chóralnego wyjazdu za granicę.

15 sierpnia. Rozśpiewka i próba o godz. 8 rano.
Śpiewali: p. Jola, Iza, Basia, Ola, Sylwia, Michalina, Magda, Kamila, Natalia, Jacek, Maciek, Wojtek, Janek, Waldek i p. Stasio (z Mateuszem w tle). Dzięki za dobry śpiew spowodowany świetną, aczkolwiek niełatwą rozśpiewką prowadzoną przez p. Mirka. Brawo! Chór wykonał Zdrowaś Maryja (autora pominę ), Póki żyję J. Różyckiego, Alleluja Pałki, Ave verum Mozarta i Laudate Dominum Sawy. Uczestniczący we Mszy również nie próżnowali, śpiewając pieśni Gwiazdo zaranna, Zdrowaś Maryjo, Bogarodzico, Chwalcie łąki umajone i na zakończenie Boże, coś Polskę.

14 sierpnia godz. 19. Pierwsza próba po przerwie. Byli>
Basia, Iza, p. Jola, p. Mirosław, Sylwia, Janek Ś., Waldek, Magda, Natalia, p. Stasio, Jacek, Wojtek. Ćwiczymy na jutro.

3 lipca - ślub Emilii i Marka

2 lipca - próba przedślubna w składzie: p. Jola i Iza, Magda, Kamila i Natalia, Jacek i Janek, Waldek i p. Stasio. Więcej jutro.

29 czerwca - wyjazd do Gospody w Dolinie na chóralną kolację (19 - 22),
bawili się: Basia, Janek Ł., Iza, p. Jola, p. Mirosław, Kubuś, Sylwia z mamą, Janek Ś., Waldek, Mariusz z żoną, Magda, Kamila z mężem i Franiem, Michalina, Paweł, Emilka z mamą, Natalia, Ola oraz ks. Artur i A. Mateusz "wsiąkł". Sekrety kuchni: 2 dania gorące + dodatki, deser i napoje zimne lub gorące bezprocentowe.

25 czerwca piątek - próba, a na niej Litania Moniuszki (2 części) i na ślub: Laudate Sawy, Jezus bleibet Bacha i ustalenia w sprawie kolacji. Ćwiczyli: p. Jola, Basia, Sylwia, Jacek, Michalina, Mateusz, Waldek, Maciek, Magda, Janek, Paweł, Mariusz i Natalia, która rozpoczęła swój okres próbny w alcie (i w chórze).

18/19 czerwca - próby w głosach; piatek BT, sobota SA. Frekwencja w piątek słaba, w sobotę lepsza. Ćwiczyliśmy nowość Litanie Ostrobramską St. Moniuszki, przy czym w sobotę podzieliliśmy się: p. Jola i Iza oraz Basia osobno, Magda, Emila, Michalina i Natalia Kuźma, która przyszła na próbę po raz pierwszy. teraz przed nami przygotowania do ślubu Emilki (3 lipca o 15) i do kolacji na zakończenie sezonu. Wierzę, że uda się również wyjechać na chóralny obóz (w trakcie ...)

10 czerwca - oktawa Bożego Ciała. Próba o 17.00. Skład, ze względu na termin wyjątkowy> p. Jola, Basia i Iza, Magda, Kamila i Michalina, Janek, Waldek, Mateusz, p. Stasio i Paweł. 11 osób. Na szczęście nikomu się nie zrobiło słabo. Udało się nam zaśpiewać bez żadnej wpadki. Warunki tropikalne, więc zastosowaliśmy szybsze tempa utworów, szczególnie śpiewanych na wolnym powietrzu. Dziękuję wszystkim bez wyjątku za dyscyplinę, spokój (Janek!) i muzykalność. Plan śpiewów>
W. O Panie, ty nam dajesz
Msza moja (nr 2)
Alleluja "krakowskie"
P.d. Jeden chleb
K. Dzięki Ci, Panie za Ciało
Laudate Dominum
Procesja:
Ave verum
I gregoriańskie
II Elgara
III Saint Saens'a
IV Mozarta
Te Deum

9 czerwca - próba przed jutrzejszą uroczystością. Skład taki, jak jutro, z wyjątkiem Mateusza, którego dziś nie ma.

5 czerwca - sobota. Spotykamy się na próbie. Dziś ciekawe utwory: Jubilate Deo, Nieście chwałę mocarze, powtórka z dwoma Ave verum i nowe części stałe Mszy św. Ćwiczyło nam się bardzo dobrze, choć być może troszkę byłem za ostry. Skład cudowny: p. Jola, Basia, Sylwia, Emilka i Jacek. Usprawiedliwili się: Michalina (Lednica), Wojtek (wyjazd), Mateusz (praca), Waldek (wyjazd), Maciek i Iza (Lublin), Magda i Magda (wyjazd), Czarek (chory). Pozostali: Ola, Kamila, Kuba, Małgosia, p. Stasio, Janek (już wiem, że zapomniał), Paweł, Mariusz?
Umówiliśmy się na próbę w środę, przed oktawą Bożego Ciała. O19, a dokładniej po zakończeniu procesji.

3 czerwca. Boże Ciało.
Nasz chór, jako być może jedyny w Polsce w trakcie procesji Bożego Ciała wykonał 4 opracowania tekstu Ave verum corpus natus: I stacja - Ave verum mel. gregoriańska, II stacja - Ave verum Saint - Saens'a, III stacja - Ave verum Elgara, IV stacja - Ave verum W.A. Mozarta. Mimo zapowiadanych ulewnych deszczów i burz, była piękna pogoda, a w trakcie procesji mogliśmy dostrzec niezwykłe zjawisko. O 10 rozpoczynamy próbę. Skład: p. Jola, Iza, Basia, Sylwia, Emilka, Michalina, Magda, Kamila, p. Stasio, Mariusz, Maciej, Jacek, Wojtek, Janek, Waldek, Paweł, Mateusz. Program bogaty i tak skonstruowany, żeby mogli uczestniczyć: i wierni i chór. A było tak:
Rozpoczęcie: O Panie, Ty nam dajesz, Msza gregoriańska de angelis VIII (Kurie, Sanctus i Agnus), Chwała ks. Chlondowskiego, psalm Waldek, alleluja chóralne z krakowskich błoni. Na przygotowanie darów Jeden chleb, na Komunię: Panis angelicus (Iza +chór), Jezu miłości Twej i Dzięki Ci, Panie. W czasie procesji chór śpiewa 4 opracowania tekstu Ave verum corpus  natus: melodia gregoriańska, Saint Saensa, Elgara i Mozarta.
Według mnie nejlepsza była II stacja (Saint - Saens). Brzmienie wyrównane, bo skład niemal idealnie równy - 4 soprany, 4 alty, 4 tenory i 5 basów. Myślę, że nie mamy się czego wstydzić. Trudny i różnorodny repertuar, zaangażowanie, praca nad dźwiękiem dają w rezultacie dobry wynik. Dziękuję wszystkim z p. Mirkiem na czele. A wspomniane zjawisko, to czysty kawałek nieba otoczony ciemnymi chmurami, i ani kropli deszczu. Jak zawsze było ... Widok niezwykły. W oto fotoreportaż z uroczystości więcej...

2 czerwca - ostatnia próba generalna. Ćwiczyli:
p. Jola, Sylwia, Magda, Michalina, Jacek, Janek, Waldek, Mateusz, Paweł i p. Mirek.

1 czerwca. Dzień Dziecka. uczciliśmy go próbą generalną - pierwszą, bo druga - ostatnia odbędzie sie jutro. Ćwiczyliśmy cały repertuar na Boże Ciało w składzie:
p. Jola, Sylwia, Magda, Kamila, Jacek, Janek, WOJTEK Rzeźnik i WOJTEK Solis, Waldek, Mariusz, Mateusz, Paweł i p. Mirek. Z jakim skutkiem? P. Mirek, który wszedł parę minut po 20 ocenił: tragedia. Jutro dogrywka. Też o 20.00


28 i 29 maja - próby w składzie:
p. Jola, Iza, Basia, Sylwia, Emilka, Michalina, Magda, Kamila, Waldek, p. Stasio, Maciej, Janek, Paweł, Mateusz, p. Mirek. Przygotowujemy repertuar na ur. Bożego Ciała: 4x Ave verum, Panis angelicus, Dzięki Ci, Panie i Alleluja z Krakowskich Błoni(i)?

21 maja - piątek. Ciekawa próba, mozna powiedzieć - eksperymentalna. Ćwiczymy responsoria w języku polskim (nowość) oraz alternatywę: Ave verum: Gregoriańskie, Elgara, Saint-Saeans'a i Mozarta. Co z tego wyniknie?
Ćwiczyli:
p. Jola, Iza, Basia, Sylwia, Ola, Magda, Emilka, Michalina, Magda, Kamila, p. Stasio, Mariusz, Maciej, Paweł, Mateusz.

15 maja - sobota. Pierwsza próba po dłuższej przerwie. Kto był: p. Jola, Iza i Maciej, Basia, Magda i Ola, Magda, Jacek, Janek, Waldek i Paweł> Ćwiczyliśmy: Laetatus Gorczyckiego, Ave verum Saint Saens'a, Cantate Domino Croce, Ave Maria (jak się nazywa autor?).
Próba, myślę bardzo pożyteczna i co najważniejsze, ćwiczymy (z chęcią!) trudne utwory.

3 maja - poniedziałek O 8 rozśpiewka. Rozpoczynamy prawie punktualnie w składzie: p. Mirek, p. Jola, Iza, Maciek, Basia, Sylwia, Kamila, Janek, Jacek, p. Stasio, Mariusz i Mateusz. Mszę rozpoczynamy śpiewem GAUDE MATER POLONIA, przed Ewangelią Alleluja wielkanocne (p. Jola), na przygotowanie darów Z dawna Polski, na komunię Ave verum Mozarta i chwalcie Pana w opr. O. Kusza. Na zakończenie Boże, coś Polskę. Wcześniej gregoriańskie Kyrie i Agnus Dei. Dobre brzmienie mimo okrojonego składu. Warto być ufnym i wierzyc w ludzi, bo oni potrafią być niezawodni i po prostu dobrzy. Brawo!

30 kwietnia - próba. Skład ciekawy: Basia, p. Jola, Iza, Sylwia, Michalina, Janek i Maciek. Ćwiczymy z myślą o 3 maja oraz Missa brevis Lottiego.

W niedzielę 25 kwietnia obchodziliśmy doroczny odpust
ku czci św. Wojciecha. Dla chóru rozpoczął się on w tym dniu próbą o godz. 11(10). Rozpoczęliśmy w składzie: Basia, Magda, Sylwia, Iza, Janek, Maciek, Waldek, p. Stasio i Mariusz, po chwili ... dołączyła Madzia z Michasią i Olą, po dłuższej chwili Jacek, a w bazylice Kamila. Akompaniował punktualny i niezawodny p. Mirosław G. Zabrakło p. Joli, Kuby, Małgosi, Emilki, Pawła, Czarka i Mateusza. Nieźle ... Uroczysta Suma, tym bardziej, że przybyli na nią członkowie kółek różańcowych z Archidiecezji. Przed rozpoczęciem chór śpiewa Surrexit Christus Alleluja z solistką Sylwią, na wejście Sławny w męczenników gronie, Waldek psalm, Alleluja wielkanocne z Izą, na przygotowanie darów Człowieku Boży i Św. Wojciechu patronie nasz, na komunię Locus Iste Brucknera, Zbliżam się w pokorze, Laudate Dominum Sawy, po procesji  Te Deum i Chwała i dziękczynienie. Czyste brzmienie, dobry kontakt i zaangażowanie sprawiły, że był to dobry występ. Szczególne podziękowanie dla Sylwii, Waldka i Izy oraz pana Mirka. Wszyscy, bez wyjątku, zasłużyli na pochwałę!


23 kwietnia piątek - próba z myślą o niedzielnym odpuście świętego Wojciecha. Ćwiczymy pieśni do św. Wojciecha: Słąwny w męczenników gronie i Człowieku Boży, VIII Msze gregoriańską, wielkanocne Alleluja, Locus Iste, Chwalcie Pana, Laudate Dominum, Ciebie Boga i Surrexit Christus Alleluja. Ćwiczyli: p. Jola, Iza, Magda, Basia, Sylwia, Michalina, Magda, Kamila, Jacek, Maciek, Czarek, Mariusz i Paweł.

17 kwietnia sobota. O 14 śpiewamy w KARCZMISKACH na pogrzebie taty Mariusza Charchuły. Wszystkim, którzy byli dziękuję w imieniu własnym i Mariusza za piękny śpiew. A śpiewali: p. Jola, Iza, Magda, Ola, Sylwia, Michalina, Emila, Magda, Kamila, Jacek, Maciek, Janek, p. Stasio, Waldek i p. Mirek - Alleluja Purcell'a, Nieskalana, Ave verum Mozarta i Pie Jesu Webbera.

10 kwietnia - Msza o 12 w intencji poległych w 1940 i 2010 roku. Rozśpiewka o 11.
Dziękuję za udział i śpiew, za bardzo dobry kontakt i stała troskę o podnoszenie poziomu chóru.
Śpiewali: p. Jola, Magda, Sylwia, Kamila, Magda, Emila, Michalina
Jacek, Janek, Waldek, p. Stasio i Mateusz
organy p. Mirek
Śpiewaliśmy Mszę VIII (Kyrie, Agnus Dei), Alleluja "nowe"
Locus iste Brucknera, Ave verum Mozarta
Michalina bardzo ładnie zaśpiewała psalm, a p. Jola werset do Alleluja
Brawo!

4 kwietnia ZMARTWYCHWSTANIE

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA 4.04.2010

RESURREXI
CHRISTUS RESURGIT
Wesoły nam dzień …
CIEBIE BOGA WYSŁAWIAMY
Psalm – MARIUSZ CHARCHUŁA
SEKWENCJA: NIECH W ŚWIĘTO RADOSNE
Alleluja „nowe” – chór (Iza)
P.d. ZWYCIĘZCA ŚMIERCI ( miało być ale nie było ZMARTWYCHPOWSTAŁ PAN PRAWDZIWIE)
K. O…CHRISTUS RESURREXIT (s. J. i I. Grusiewicz)
Zmartwychwstał Pan
CHWALCIE PANA nowe
ALLELUJA HAENDLA
Z. Otrzyjcie już łzy
OTO SĄ BARANKI

3 kwietnia Wigilia Paschalna

WIELKA SOBOTA – 3.04.2010 próba godz. 17

RADOSNA ŚWIATŁOŚCI + zwrotka 1,2, a po trzecim Radosna światłości
I czytanie z Ks. Rodzaju - TAK UPŁYNĄŁ DZIEŃ z psalmami /Magda Michota i Emilia Dudek/
Psalm 1 – JAKUB LIS,
Psalm 2 - IZA GRUSIEWICZ,
Psalm 3 – MICHALINA KLOCEK,
Alleluja – intonuje ks. Krzysztof,
Psalm 4 – WALDEMAR CIESIELSKI
Po II psalmie i modlitwie chórzyści udają się na chór /przez zakrystię/, CHWAŁA /int. Ks. …/
... na całym świecie: LITANIA DO WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH (Waldek, Kuba i Mariusz)
Po odnowieniu przyrzeczeń pokropienie: Przez chrztu świętego wielki dar
P.d.
CHRYSTUS PAN ZMARTWYCHWSTAŁ  
K. Idzie, idzie Bóg prawdziwy
SURREXIT CHRISTUS ALLELUJA /Sylwia Łucjanek/
LOCUS ISTE Brucknera
Z. Zwycięzca śmierci

2 kwietnia. Wielki Piątek. Godz. 17. Rozśpiewka o 15.45. Piękna frekwencja. Duża częśc chórzystów podziębiona (nasz piękny kościół) i tym bardziej jestem im wdzięczny za bycie i troskę o pięny śpiew. Szczególne podziękowania dla Maćka, p. Joli, Małgosi i Kuby!!!
Głosy, jakie do mnie dotarły po dzisiejszej liturgii były bardzo pozytywne!!! DZISIEJSZY PORZĄDEK:

WIELKI PIĄTEK – 2.04.2010 próba godz. 15.45

Psalm, Werset – W. CIESIELSKI
PASJA / soliści: ks. K. Krakowiak, Marek Biliński  i Maciej Grusiewicz /  
ADORACJA KRZYŻA I KOMUNIA ŚW.
Ludu mój, ludu
ZAWITAJ UKRZYŻOWANY
WITAJ, CIERNIOWA KORONA
Wisi na krzyżu
MISERERE Lottiego
z chórem - KRZYŻU ŚWIĘTY
Dobranoc, Głowo święta
STABAT MATER DOLOROSA
PER CRUCEM
O Panie, Ty nam dajesz
TY, KTÓRYŚ GORZKO
WIELBIĆ PANA CHCĘ (solo M. Klocek)
ODSZEDŁ PASTERZ OD NAS
Procesja do grobu: Jezu Chryste, Panie miły

1 kwietnia. Wielki Czwartek. Msza Wieczerzy Pańskiej o 18. Rozśpiewka o 17.00: Abyśmy, Ubi caritas Durufle'go, Dzięki Ci, Panie, Kiedy razem i pieśni z wiernymi.

31 marca, środa - o 19 próba generalna w bazylice. Ćwiczymy przede wszystkim utwory z organami na Wigilie Paschalna i Rezurekcje oraz Pasję z solistami i utwory a cappella bna Wielki Piątek. Frekwencja prawie 100%!

28 marca, Niedziela Palmowa. chór śpiewa na Mszy o 10.30 i na Sumie.
Dziękuję wszystkim chórzystom i solistom za piękny śpiew Pasji!!! Dziękuję za zaangażowanie i dyscyplinę. Śpiewali: p. Jola, Iza, Basia, Sylwia, Ola, Emilka, Michalina, Magda, Małgosia, Kamila, Jacek, Janek, Czarek i Kuba, Waldek, p. Stasio, Mariusz, Jarek Ceglarski, ks. Krzysztof i Maciej. Wielkie dzięki!!!

27 MARCA, IV sobota - ćwiczyli: p. Jola, Iza, Basia, Sylwia, Ola, Emilka, Michalina, Magda, MAŁGOSIA, Kamila, Maciek i i Jacek, Janek, Czarek i Kuba, Waldek, p. Stasio i Paweł oraz Jarek Ceglarski i ks. Krzysio (zaocznie). Pasja, pieśni na W. Piątek oraz Ubi caritas i Alleluja nowe.

20 marca - próba p. Jola, Iza, Basia, Sylwia, Emilka, Michalina, Magda, MAŁGOSIA, Maciek i i Jacek, Janek, Waldek, p. Stasio i Paweł. Usprawiedliwieni: Magda C, Kuba, Mateusz i Czarek  oraz Jarek Ceglarski i ks. Krzysio. Pasja w kościele i pieśni na W. Piątek

19 marca -
p. Jola, Iza, Basia, Ola, Sylwia, Emilka, Michalina, Kamila, Magda, MAŁGOSIA, Maciek i i Jacek, Janek, Czarek, Waldek, p. Stasio i Mateusz oraz p. Mirek. Usprawiedliwieni: Magda C, Kuba . Ćwiczymy śpiewy na rezurekcje i Wigilię Paschalną

13 MARCA sobota -
p. Jola, Iza, Basia, Ola, Emilka, Michalina, Kamila, Maciek, Janek, Waldek, Mariusz, p. Stasio Paweł i Jacek, p. Mirek i ks. Krzysio
usprawiedliwieni: Magda C, Kuba i Małgosia, Mateusz, Sylwia i Czarek.
Locus iste, Resurgit, Chwalcie Pana, O dniu radosny, Alleluja Haendla i Pasja

12 marca piątek. Ćwiczą:
p. Jola, Sylwia, Basia, Magda, Emilka, Michalina, Kamila, Maciek, Czarek, Mateusz, Waldek, p. Stasio i Jacek
usprawiedliwieni: Magda, Ola, Kuba i Małgosia, Paweł. Per crucem, A myśmy się chlubić, Ty, któryś, Stabat mater, Ubi caritas x2, Zawitaj ukrzyżowany, Witaj cierniowa, Miserere, Alleluja nowe.

6 marca - skład:
p. Jola, Iza, p. Mirosław, p. Stasio, Basia, Magda - dzień dentysty, Emilka, Małgosia(!), Czarek, Waldek, Mariusz (!), Paweł i Jacek
na próbie: Radosna Św., Tak upłynął i psalmy, Chrystus zmartwychwstał jest, Locus iste, Dzięki Ci, Panie, Resurgit, Haec dies, Ubi caritas x 2!!!, Chwalcie Pana i nowe Alleluja przed Ewangelią
5 marca - skład:
p. Jola, p. Mirosław, p. Stasio, Basia, Magda - dzień dentysty, Sylwia, Emilka, Kamila, Magda, Małgosia(!), Kuba (!), Maciek, Czarek, Waldek, Mariusz (!) i Mateusz na TRIDUUM

26 lutego - próba w składzie: 4 soprany p. Jola, Basia, Ola i Sylwia, 3 alty Magda, Małgosia i Emilka, 3 tenory Kuba, Jacek i Czarek, 3 basy p. Stasio, Mateusz i Paweł. Ćwiczymy Pasję, Locus, Miserere, Stabat Mater
20 lutego - próba po przerwie. Ćwiczymy "nowe": Stabat Mater, Exsultate, Locus oaz Miserere i Jezusa Judasz w składzie: Basia Magda Emilka Michalina (prosto z gór!) Janek p. Stasio  Waldek i Mateusz
6 lutego - próba z podwójnym sabotażem. Ćwiczyli: Basia, p. Jola, Sylwia, Magda, Michalina, Jacek, Maciek, Janek, Paweł, p. Mirosław. Ćwiczymy: LOCUS ISTE, UBI CARITAS Durufle'go, STABAT MATER Kodaly'ego, KRZYŻU WIERNY  

5 lutego - próba w składzie: p. Jola, Basia, Sylwia, Emilka, Jacek, Maciek, Janek, Czarek, Paweł, p. Stasio, Mariusz, Waldek, p. Mirosław. Ćwiczymy: LOCUS ISTE, UBI CARITAS Durufle'go, Kryste, dniu naszej światłości


W SOBOTĘ 30.01 na próbie spotkaliśmy się w składzie:
S. p. Jola, Basia i Sylwia// A. Magda, Michalina i Emilka// T. Janek// B. p. Stasio i Paweł. Osób 9 (słownie dziewięć). Usprawiedliwili swą nieobecność: Kamila, Waldek, Mariusz, Czarek, Mateusz, Maciek i Iza. Pozostałe osoby w żaden sposób nie uprzedziły swej nieobecności.
Z osób obecnych wczoraj i dziś deklarowało swój udział na planowanym i oczekiwanym ostatnim śpiewaniu kolędowym: w niedzielę 31.01 dwanaście osób, we wtorek 2 lutego dziesięć osób. W związku z tym nie będziemy śpiewać w tych dniach.


Piątek 29.01 GODZ. 19.OO ćwiczyliśmy "nową pieśń". Byli: Kamila, p. Stanisław, Waldek, Mateusz, Janek i Czarek

17 stycznia - chóralne spotkanie opłatkowe. Rozpoczęliśmy o godz. 18.10 kolędą i modlitwą, która poprowadził ks. proboszcz. Byli też z nami ks. Krzysztof i ks. Artur. Podzieliliśmy się opłatkiem. Spotkanie przygotowali chórzyści w gronie następującym: Pp. Grusiewiczowie (5), Łagunowie (3), Rzeźnikowie (5), Siwcowie (3), Saranowie (3), Dudkowie (2), Ola K., Łucjankowie (3), Magda z Marcinem, Michalina, Lisowie (3), Jacek z Adasiem, Janek, Waldek, p. Stasio, Mateusz. Jeśli kogoś pominąłem, proszę o informację. Był śpiew kolęd i chóralny i na jeden głos, była uczta: bigos, sałatki, ciasta i owoce. Tradycyjnie wszystkiego było aż nadto. Musimy nad tym popracować;)

Na "próbach" 15 i 16.01 rozmawialiśmy przy herbatce i ciastkach o wyjeździe, planach i "Opłatku". Byli: Jolanta, Mirosław G., Magda, Basia, Karolina, Jacek, p. Stasio, Waldek, Mateusz, Janek i Paweł. Sylwia, Czarek, Kubowie, Grusiewiczowie, Wojtek i Mariusz usprawiedliwieni. Rozmawialiśmy m. in. o planach na ten rok. Padło kilka propozycji na czas najbliższy: próba nagrania wybranych kolęd, koncert kolęd, wyjazd z kolędami. Oczywiście chodzi o wybór jednej z nich. Ale: musi się zmienić nasze podejście do prób i występów. Rozmawialiśmy też o innych chóralny konkursach. To nie była rozmowa nawiedzonych, czy bujających w obłokach. Cieszę się, że w chórze są osoby, którym bardzo zależy na bardzo dobrym śpiewaniu.
A mi się marzy wyjazd do Czech.

***

Postaram się pisać bez emocji, możliwie obiektywnie i szczerze.
Nie powiem, że spodziewałem się nagrody.
Nie powiem, że liczyłem na szczęście, zbieg okoliczności.
Wiedziałem jedno: musimy dopracować szczegóły, pracować nad wyrazem, emisją i pewnością w śpiewie i zachowaniu. I chciałem, żebyśmy dobrze się zaprezentowali.
Dziś to mogę napisać: zmroziło mnie, gdy zobaczyłem, w jakim towarzystwie będziemy występowac w czasie przesłuchań konkursowych, kto będzie śpiewał przed nami. Ale wierzyłem w nas, bo wiem, jakie są nasze plusy.
I co mamy, czego inni nie mają!
Cały wyjazd od początku napawał optymizmem: świetna atmosfera, choć nie obyło się bez stresów, czuło się wielką koncentrację i oczekiwanie na występ.
Po przyjeździe - a nie można zapomnieć o realiach pogodowych: śnieg, mróz i deszcz - miła niespodzianka: świetna organizacja, przewodnicy, obiad i świetny nocleg. Czas od przyjazdu do przesłuchań upłynął bardzo szybko.
Trudno mi oceniać występ, na dwie rzeczy zwróciłem uwagę: żywy śpiew i jednak słyszalna niewielka dysproporcja w głosach.
Wieczorem rodzinna kolacja i wieczorna próba przed nocnymi rozmowami. Umawiamy się, że o 7.30 dziewczyny przygotują śniadanie, o 8 będzie herbata.
O 7.30 wychodzę z pokoju i mam widok, którego najmniej mogłem się spodziewać: korytarzem idą obok siebie pięknie ubrani, ogoleni i uczesani Wojtek i Jacek. Idą na śniadanie, które będzie za pół godziny.
Po śniadaniu krótka rozśpiewka i idziemy do kościoła pw. św. Wojciecha. Tu śpiewamy na Mszy o 10, kilka kolęd po. Miło, że prawie wszyscy uczestnicy tej Mszy pozostali do końca naszego występu.
Muszę wrócić do wczorajszego dnia: po przesłuchaniach otrzymaliśmy propozycję występu w czasie finałowej Gali.
Więc po posiłku w porze obiadowej, bo nie był to typowy obiad, kilka minut po 14 wysiedliśmy przed olbrzymim kościołem, w którym miała się odbyć finałowa Gala. Wewnątrz ogromny szum olejowych nagrzewnic i przygotowania. Po chwili robimy próbę na ołtarzu - scenie i uzgadniamy, że zamiast śpiewać jako ostatni (!) wystąpimy jako drugi zespół Gali. Prosimy o to, bo przed nami daleka droga powrotna.
Przed 16 schodzimy na drugi poziom kościoła, gdzie w towarzystwie pozostałych zespołów oczekujemy na występ. Trwa to dość długo. Nagle z przynoszonych przez naszych opiekunów informacji dowiadujemy się, że są ogłaszane wyniki. Nie bardzo w to wierzyłem, bo wcześniej zapowiadano ogłoszenie wyników po występach.
Zbliża się godzina 17.20, przechodzimy na bezpośrednie zaplecze sceny. I bomba.
Drugie miejsce, mamy drugie miejsce!
Niemożliwe. Zachowuję spokój, bo trudno w to uwierzyć. Za chwilę przychodzi pan Jacenty - reżyser Gali. "To wy nic nie wiecie?! Macie II miejsce!"
Rozluźnieni wkraczamy na scenę i po zaśpiewaniu Hej, w dzień Narodzenia odbieram dyplom i zapowiedź nagrody pieniężnej. Radość niesamowita. Schodzimy po nasze rzeczy i od oczekujących na występ zespołów otrzymujemy burzę oklasków.
Po 18 wyjeżdżamy i parę minut przed północą wjeżdżamy do Wąwolnicy. Deo gratias!
Pomału zaczyna docierać, jak wspaniałej rzeczy dokonaliśmy. Wszyscy, bez wyjątku. I myślę tu o tych, którzy pojechali, i tych, którzy pojechać nie mogli.
Wierzę, że jest to wielki początek. Zrobię wszystko, aby wzmocnić skład, popracować nad trudniejszymi utworami i ... tyle na dziś. Jest 13 stycznia, godz. 22.55.

***

OGŁOSZENIA DOTYCZĄCE WYJAZDU DO BĘDZINA

Plan ramowy: sobota 9.01 - wyjazd w o godz. 6.00, na miejscu rozlokowanie i posiłek,
„strojenie” i próba,
przesłuchanie między godz. 17 – 18.
Wieczorem kolacja i próba. Niedziela 10.01 – rano śniadanie i próba,
Udział i śpiew na Mszy o godz. 10.00
w kościele pw. św. Wojciecha w Będzinie,
Gala o godz. 16, powrót w godz. nocnych.
Co zabieramy ze sobą:
TYLKO śpiwór (karimat niepotrzebny),
ubranie "na drogę",
ustalony strój chóralny w pokrowcu,
zestaw do spania +obuwie domowe,
przybory do mycia

Wyżywienie:
we własnym zakresie:
prowiant na kolację i śniadanie (do ustalenia "co i kto" na próbie)
Z racji śpiewania w niedzielę zabieramy teczki "czarne" i kilka kolęd.


KOLĘDY NA MSZĘ W BĘDZINIE10.01.2009

WESOŁY NAM TEN TO DZIEŃ
GDY SIĘ CHRYSTUS RODZI
ACH UBOGI ŻŁOBIE
PIEŚŃ O NARODZENIU PAŃSKIM
WITAJ JEZU UKOCHANY
  PO MSZY:
HEJ, BRACIA
HEJ, W DZIEŃ NARODZENIA
MY TEŻ PASTUSZKOWIE (es1 b1  es1)
DZIŚ DZIEŃ WESOŁY (b1 g1 b1 es1)
JEZUSEK CZUWA

Piszę mając na uwadze, że:
1. decyzję o startowaniu i przygotowaniach podjęliśmy zgodnie razem
2. jedziemy po to, aby się bardzo dobrze zaprezentować, bo nas na to stać! Jest to jednak możliwe TYLKO w pełnym składzie!!!
Skład, który pojechał:

soprany: Jolanta Grusiewicz, Iza Grusiewicz, Barbara Łaguna, Ola Kamińska, Sylwia Łucjanek
alty: Magda Michota, Emilia Dudek, Małgorzata Lis
tenory: Jacek Kłosiński, Maciej Grusiewicz, Janek Ścibior, Czarek Siwiec, Wojciech Rzeźnik, Jakub Lis i Paweł Saran (pod pewnymi warunkami - teraz mogę powiedzieć, że spełnionymi świetnie!)
basy: Waldemar Ciesielski, Stanisław Bukowski, Mateusz Lipczyński, Mariusz Charchuła
W sumie 19 osób. Na scenie pojawili się z nami chłopcy Maciek i Tomek.
                 
pisane między mszami ...

Śpiewaliśmy 3 stycznia (niedziela) o 9.00
Hej, bracia, Pieśń o Narodzeniu, Ach, ubogi, Pasterze mili i Hej, w dzień
Skład niezły, choć nie 100%: soprany prawie całe, bez Magdy, która .... ale usprawiedliwiona, alty bez Michaliny, która też usprawiedliwiona, tenory w komplecie, basy bez usprawiedliwionego Mariusza
krótko: udało się nam obudzić ale nie do końca: dykcja i koncentracja, dykcja i koncentracja, dyk ...





 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego